Badanie moczu

Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań w medycynie. Jest bardzo proste, natomiast może dać wiele ważnych dla zdrowia informacji. Nerki są narządem odpowiedzialnym m.in. za usuwanie z organizmu wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii.

W moczu zdrowego człowieka nie powinny pojawić się cukry, białka, krwinki czerwone, białe oraz bakterie
W moczu zdrowego człowieka nie powinny pojawić się cukry, białka, krwinki czerwone, białe oraz bakterie123RF/PICSEL

Jak się robi badanie moczu?

Badanie wykonywane jest w oparciu o poranny mocz, po przerwie nocnej, na czczo, dostarczany do laboratorium w czystym, jednorazowym pojemniku. Ważne, by pojemnik dostarczyć maksymalnie po dwóch godzinach od pobrania.

Jak się przygotować do badania moczu?

Przed wykonywaniem badania należy zwrócić uwagę na: unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i zachowanie abstynencji płciowej. Przed pobraniem materiału, trzeba dokładnie umyć okolice intymne, aby nie doszło do zafałszowania wyników badania.

Badanie moczu a okres

W celu otrzymaniu rzeczywistego wyniku zaleca się, by kobiety nie wykonywały badania trzy dni przed i trzy dni po miesiączce. Ma to na celu zapobieżenie dostania się krwi menstruacyjnej do moczu.

Wyniki badania moczu

Wyniki interpretowane są pod względem wielu kryteriów - m.in. objętości, ciężaru właściwego, przejrzystości, odczynu, woni. Wynik badań ściśle związany jest z dieta, jaką stosujemy. Najlepiej zgłosić się do lekarza w celu konsultacji i zasięgnięcia jego opinii. Jeśli natomiast sami chcemy dowiedzieć się, jak wyszły badania, możemy interpretować przedziały, co nie daje jednak tak dobrej wiedzy, jak ta, uzyskana u lekarza. Wizyta i rozmowa z lekarzem może od razu wskazać na dalsze postępowanie w razie choroby lub zmian.

Czego nie powinno być w moczu?

W moczu zdrowego człowieka nie powinny pojawić się cukry, białka, krwinki czerwone, białe i bakterie. Obecność któregoś z tych składników wskazują na chorobę. Białko może być objawem zaburzeń pracy wątroby, a cukier - cukrzycy.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas