Reklama

Banan a dieta

Banan to owoc bardzo popularny w Polsce. Zjadamy go na śniadanie lub jako przekąskę w pracy. Ale czy jedząc banany jesteśmy świadomi wartości odżywczych, jakie zawierają? Okazuje się, że nie tylko bardzo nam smakują, ale są źródłem wielu witamin i składników odżywczych.

Banany nie rosną w Polsce, ale mimo to są nam bardzo znane. W Australii, Azji i Afryce, gdzie panuje ciepły i wilgotny klimat, dorastają nawet 30 metrów wysokości. Głównymi eksporterami tych owoców są Ekwador, Kostaryka, Filipiny i Kolumbia. To właśnie z tych krajów docierają do nas słoneczne banany. Występują w 80 różnych gatunkach, a te jadalne są częścią naszej codziennej diety.

Banan - wartości odżywcze i lecznicze

Średniej wielkości owoc zawiera 162 kcal, w tym 1,93 g białka, 36,43 g węglowodanów i tylko 0,59 g tłuszczu. Banan zawiera duże ilości potasu, który obniża ciśnienie krwi oraz reguluje równowagę płynów w organizmie. Niedobór potasu wpływa między innymi na funkcjonowanie serca, mięśni, może powodować mdłości i biegunkę. Błonnik zawarty w bananach sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu. Owoc ten jest znakomitym źródłem kwasu foliowego, zapobiegającego uszkodzeniu rozwijającego się układu nerwowego u płodu. Chroni nas przed nowotworami i stymuluje funkcjonowanie układu pokarmowego.

Reklama

Gruba skórka zapewnia ochronę wszystkim witaminom, znajdującym się w środku. Oprócz beta-karotenu, znajdziemy tam witaminy A, B1, B2, B3(znaną jako PP), B5, B6, B11, B12 oraz C, D, E i K. Oprócz bogatej gamy witamin zawierają makroelementy: potas, magnez, fosfor, wapń, sód i mikroelementy: miedź, cynk, fluor, żelazo, mangan i jod. Warto jeść banany również dlatego, że zmniejszają ryzyko zachorowania na raka oraz po prostu poprawiają nastrój.

Suszone banany a zdrowie

Suszone banany mogą, a nawet powinny zastępować niezdrowe przekąski. Chociaż zawierają więcej kalorii i węglowodanów niż świeże owoce - około 360kcal/100g, to są na pewno zdrowsze niż chipsy czy słodyczce. Zawierają cenny potas, regulujący ciśnienie krwi i wpływający na kondycję mięśni. Zawarta w nich serotonina poprawia samopoczucie, uspokaja, odpręża. Mogą pomagać osobom uczącym się i pracującym umysłowo, gdyż wspomagają koncentrację.

Czarna końcówka banana


Mówi się, że czarna końcówka banana powinna być zawsze odkrojona, bo to w niej znajduje się źródło wielu chorób, nawet śmiertelnych. Jest to jednak mit. Jeśli jednak nie mamy ochoty na jedzenie tej części banana, dla własnego spokoju możemy ją odkroić. Choroby, o których mowa, są mylnie kojarzone z chorobą "brudnych rąk". Lamblie, pasożyty, które odpowiadają za tą chorobę znajdują się w kale, a żeby się zarazić, trzeba mieć z nimi bezpośredni kontakt. Wystarczy utrzymywać odpowiednią higienę rąk oraz myć spożywane owoce i warzywa. Zatem, w środku banana nie znajdują się żadne, niebezpieczne dla nas pasożyty.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?




Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy