Bezpieczna kranówka

Woda nie tylko rozpuszcza substancje odżywcze, ale też może je dostarczać. Jaką wybrać, by zapewnić sobie zdrowie?

Czy picie kranówki jest bezpieczne?
Czy picie kranówki jest bezpieczne?123RF/PICSEL

Aby wszystkie procesy przemiany materii przebiegały prawidłowo, musimy spożywać co najmniej 2 l wody dziennie. Nie musi być butelkowana lub oligoceńska, równie dobra jest ta, którą mamy w kranach.

Bogata w pierwiastki

Kranówka spełnia wszystkie normy czystości uregulowane prawem polskim oraz regulacjami Unii Europejskiej. Jakość wody, nim trafi do twojego domu, regularnie bada Państwowa Inspekcja Sanitarna. Woda z kranu zawiera biopierwiastki - magnez i wapń - dzięki czemu odżywia organizm. W zależności od regionu ilość tych minerałów jest różna, np. w Warszawie jest ich ok. 250 mg/l, a już w Krakowie 300 mg/l.

W ostatnich latach w dużych polskich miastach unowocześniono systemy uzdatniania wody. Dzięki temu Gdańsk, Kraków, Warszawa, Poznań, Lublin, Łódź i wiele innych miejscowości mają świetną wodę do picia.

Bezpieczna, bo butelkowana

Taką wodę wybieraj w miejscach, w których nie jesteś pewna jakości i czystości tej z kranu. O ile w miastach europejskich woda spełnia takie same normy, to już w krajach azjatyckich nie musi. Wyjeżdżając zatem na wakacje do egzotycznych krajów, zrezygnuj z picia nieprzegotowanej wody. Bowiem wraz z nią możesz połknąć rozmaite bakterie. Kupuj zatem tę butelkowaną i koniecznie sprawdzaj przed napiciem się, czy była szczelnie zamknięta.

Ze studni? Raczej nie!

Chyba, że jest badana przez Sanepid. Jeśli, na wakacjach, znajdziesz się u gospodarzy, którzy mają tradycyjną studnię - mimo że taka woda dobrze się kojarzy i zachęca do picia - zaniechaj tego. Chyba że właściciel pokaże Ci ostatnie badania zdatności do picia. W niekontrolowanej wodzie mogą bowiem rozwijać się bakterie albo przedostawać się do niej szkodliwe substancje - lepiej nie ryzykuj.

Nie za dużo na raz

Wybieraj małe butelki. Te możesz bowiem szybko opróżnić, unikając pozostawienia ich w cieple. Pamiętaj, że w upale w napoczętej wodzie mogą z powodzeniem rozmnożyć się chorobotwórcze bakterie i spowodować zatrucie pokarmowe.

Źródlana czy mineralna?

Obydwie są naturalne - pochodzą z podziemnych zasobów - i czyste, dzięki otoczeniu dobrze izolujących przed zanieczyszczeniami układów skalnych. Ich skład jest bezpieczny dla zdrowia. Wody te są butelkowane blisko źródła - dzięki czemu nie są narażone na zanieczyszczenia. Różnią się tym, że wody mineralne zawierają wyższe stężenie pierwiastków niż źródlane. Dlatego te pierwsze, pochodzące z różnych źródeł, mogą być pomocne w uzupełnianiu niedoborów składników mineralnych. I tak, Muszynianka plus, Galicjanka zawierają dużo wapnia i są wskazane dla osób, które chcą wzmocnić kości i mięśnie. Kryniczanka i Staropolanka 200 zawierają dużo magnezu i łagodzą nerwowość oraz rozdrażnienie, a Ustronianka, Cisowianka i Kinga Pienińska - wody o niskiej zawartości sodu - są polecane osobom z nadciśnieniem tętniczym.

Mamy świetną wodę

Ostatnie badania dowodzą, że najwyższe standardy pod względem zapachu i smaku spełnia woda w Gdańsku i Zakopanem. Kolejne na liście są Warszawa i Łódź. Najgorzej wypadają Katowice, Wrocław i Poznań.

Najtwardsza woda płynie z kranu w Gdańsku. Potem są: Poznań, Lublin i Wrocław. W Katowicach woda ma najniższy stopień twardości, a najbardziej miękka jest w Krakowie i Zakopanem.

Najlepsza jakościowo i pod względem czystości jest woda płynąca z kranów w Łodzi. Miasto to w 90% korzysta ze studni głębinowych. Dzięki temu tamtejsza kranówka zawartością minerałów nie różni się od wód mineralnych butelkowanych.

Ottawa - co warto zobaczyć?Styl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas