Białe złoto już w Europie

Tak lekarze i dietetycy nazywają wielbłądzie mleko. Dlaczego? Badania wykazały, że jest ono bogactwem witamin i minerałów. Poza tym jego skład jest najbardziej zbliżony do mleka ludzkiego.

Picie wielbłądziego mleka zalecane jest przy cukrzycy
Picie wielbłądziego mleka zalecane jest przy cukrzycy123RF/PICSEL

Pustynne mleko

Zyskuje na popularności w Europie. Właśnie tu powstają wielbłądzie farmy. Holandia, czy Austria to pionierzy, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z hodowlą pustynnych ssaków. Wielbłądzie mleko doceniane jest przez dietetyków. To "białe złoto" ma wysoką koncentracją potasu i żelaza. Wartości odżywcze trunku zachwycają także naukowców. Spożywanie pustynnego mleka zalecane jest przy infekcjach pochodzenia wirusowego i bakteryjnego. To także alternatywa dla osób cierpiących na alergie pokarmowe i cukrzycę. Jego spożywanie zalecane jest osobom uczulonym na mleko krowie. Ponadto białka mleka wielbłądziego mają korzystny wpływ podczas leczenia gruźlicy.

Mleko wielbłądzie nie zawiera  zawiera β-laktoglobuliny,która wywołuje alergie pokarmowe
Mleko wielbłądzie nie zawiera zawiera β-laktoglobuliny,która wywołuje alergie pokarmowe123RF/PICSEL

Czy mleko wielbłądzie zdominuje krowie?

Hodowcy rozwiewają wątpliwości. Wystarczy oprzeć się na statystykach. Na świecie żyje obecnie około 20 milionów wielbłądów oraz 240 milionów krów. Jednak w 15 krajach w tym w Arabii Saudyjskiej i Somalii produkcja i konsumpcja takiego mleka jest coraz bardziej powszechna. Mleko to, w porównaniu do krowiego, charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu i laktozy. Czy przyjmie się na polskim rynku?

Wielbłądzie mleko opóźnianie procesy starzenia, dlatego interesuje się nim przemysł kosmetyczny
Wielbłądzie mleko opóźnianie procesy starzenia, dlatego interesuje się nim przemysł kosmetyczny123RF/PICSEL

Zobacz także: 

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas