Ból głowy? Powodów jest kilka

​Sprawdź, co ci jest, by wiedzieć, jak reagować. Czy wystarczy zmiana diety, czy też konieczny będzie antybiotyk?

Zawroty głowy mogą być przyczyną wielu chorób. Nieszczelne jelita sprawiają to jedna z nich
Zawroty głowy mogą być przyczyną wielu chorób. Nieszczelne jelita sprawiają to jedna z nich 123RF/PICSEL

Zawroty głowy powodują nudności i wymioty. Możesz mieć też wrażenie, że za chwilę stracisz równowagę. Zwykle odczuwasz to podczas szybkiego tańca lub kiedy gwałtownie wstajesz z łóżka.

Gdy zawroty trwają przez kilka sekund i znikają, nie są groźne. Kiedy jednak powtarzają się często i towarzyszą im inne objawy, trzeba koniecznie znaleźć przyczynę, bo mogą sygnalizować, że w organizmie dzieje się coś złego. Oprócz badań i leków pomocne mogą okazać się domowe sposoby.

Anemia 

Oprócz zawrotów głowy odczuwasz zmęczenie? Jesteś blada, a śluzówki oczu nie są ukrwione? To zapewne anemia, której przyczyną jest niedobór żelaza we krwi. 

Co robić?

Jedz wątróbkę wieprzową i cielęcą, mięso wołowe. Zawiera ono łatwo przyswajalne żelazo. Jeśli nie jesz mięsa, musisz szczególnie zwrócić uwagę na wzbogacenie diety w inne produkty zawierające żelazo. 

Jest ono w fasoli, szpinaku, ziemniakach, żółtku jaj, burakach, natce pietruszki, kaszy jaglanej i szczypiorku. Wchłanianie żelaza poprawisz jedząc produkty bogate w witaminę C, czyli owoce i warzywa. Ogranicz kawę, herbatę i otręby, bo sprawiają, że o wiele mniej żelaza z jedzenia trafia do organizmu. 

Niedotlenienie mózgu lub zbyt gwałtowna zmiana pozycji mogą skutkować zawrotami głowy
Niedotlenienie mózgu lub zbyt gwałtowna zmiana pozycji mogą skutkować zawrotami głowy123RF/PICSEL

Nadciśnienie 

Zawroty głowy masz rano razem z bólem głowy? Pojawia się też ucisk w potylicy? Masz mroczki przed oczami a nawet krwawienia z nosa? Jeśli objawom tym towarzyszy obrzęk łydek, szybko męczysz się po wysiłku fizycznym lub masz kołatania serca, to może być nadciśnienie.

Co robić? 

Jedz produkty bogate w potas: pomidory, suszone owoce, awokado, banany, ziemniaki, seler, zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe. Pij ocet jabłkowy - łyżeczka na pół szklanki wody przed posiłkiem. Wystarczy raz dziennie, ale regularnie. Codziennie jedz jeden ząbek czosnku. Najpierw go obierz i posiekaj, a zjedz po 20 minutach. 

Po tym czasie uwalniają się korzystne dla zdrowia substancje. Trzy razy w tygodniu pij kakao. Wyeliminuj sól, alkohol, papierosy i stres, gdyż podwyższają ciśnienie.

Bóle głowy dokuczają ci kilka tygodni? Winny możne być błędnik
Bóle głowy dokuczają ci kilka tygodni? Winny możne być błędnik 123RF/PICSEL

Zapalenie błędnika 

Zawrotom głowy towarzyszy ostre zapalenie ucha? Pojawiają się szumy uszne, oczopląs i nudności? To może być zapalenie błędnika. 

Co robić? 

W tym przypadku domowe sposoby nie wchodzą w grę. Koniecznie umów się z lekarzem, który przepisze antybiotyk i wykona drenaż ucha środkowego, by ułatwić odpływ zainfekowanej wydzieliny

Pokonaj ból uciskiem dłoni. Kilka minut wystarczy, aby uporać się z bólem
Pokonaj ból uciskiem dłoni. Kilka minut wystarczy, aby uporać się z bólem 123RF/PICSEL

Uciskaj dłoń 

Ucisk na wskazany punkt może pomóc unormować skoki ciśnienia, zapobiec nagłym zachwianiom równowagi i zawrotom głowy. Położony jest po wewnętrznej stronie przedramienia, trzy palce poniżej nadgarstka. Znajdź ścięgna. Uciskaj leżący między nimi punkt trzy razy w ciągu dnia. Ucisk pobudzi krążenie krwi, wzmacniając serce i układ krążenia. Wpłynie pozytywnie na naszą kondycję również przy bólach głowy, nudnościach, a także w chorobie lokomocyjnej.

Zobacz także: 


Zdrowe zęby dzięki nowym technologiomStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas