Chora na pogodę

Gdy wieje wiatr, pogarsza Ci się nastrój? Podczas deszczu czujesz się zmęczona, a przy spadkach ciśnienia nic ci się nie chce? Zapewne jesteś meteoropatką. Jak sobie pomóc?

Ból głowy jest napowszechniejszą reakcją na gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe
Ból głowy jest napowszechniejszą reakcją na gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe123RF/PICSEL

Wpływ na nasze samopoczucie ma temperatura, ciśnienie i silny wiatr. Najgorzej czujemy się przy gwałtownych zmianach ich wartości. Gdy się chmurzy albo jest niskie ciśnienie, większość z nas czuje się marnie. Ale meteoropatom (meteopatom) nie tylko pogarsza się nastrój, oni reagują też bólem, bo nasilają się ich dolegliwości.

Wyże i niże

Najbardziej niekorzystnym typem pogody jest zmiana z wyżu na niż. Najlepiej zaś czujemy się przez pierwsze 7-10 dni wyżu, gdy ciśnienie atmosferyczne nie przekracza 1020 hPa. Ale wyż jest bardzo niekorzystny dla alergików uczulonych na pyłki roślin, bo w powietrzu utrzymuje się ich wysokie stężenie.

Gdy spada temperatura, wzrasta lepkość krwi i zwężają się naczynia krwionośne. Wzrasta wtedy skłonność do zakrzepów. Z kolei gdy temperatura wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się. Wtedy ciśnienie krwi się obniża, a tętno podwyższa.

Dzieci też odczuwają

Według badań, wrażliwość na pogodę dotyka aż 70 proc. kobiet i prawie 50 proc. mężczyzn. Najwięcej meteoropatów jest wśród seniorów. Pogoda daje się we znaki osobom z nadciśnieniem, chorobami układu krążenia, reumatycznymi, ortopedycznymi, alergicznymi i psychicznymi.

Skłonnościom do meteoropatii sprzyjają zaburzenia hormonalne. Cierpią również dzieci. Na zmiany reagują niepokojem, zaburzeniami snu i brakiem apetytu. Młodsze są rozdrażnione, płaczliwe, niegrzeczne. Starszym trudniej się skoncentrować i uczyć.

Gorzej w mieście

Meteoropatia może być uwarunkowana genetycznie lub nabyta, np. w wyniku stresów, przeciążenia pracą, przebytych chorób oraz niezdrowego trybu życia. Bardziej podatni na wpływ pogody są mieszkańcy dużych miast, którzy większość dnia przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, często klimatyzowanych.

Pomóż sobie

Gdy czujesz się fatalnie, niezależnie od pogody idź na spacer! Dotleń organizm, a wtedy szybciej dostosuje się do zmian. Pomóc może każdy rodzaj ruchu - basen, aerobik, taniec. Zadbaj też o odpowiednią ilość snu. Doraźnie wspomoże cię filiżanka kawy, kawałek czekolady lub relaksacyjna kąpiel.

Sięgnij po naturalne specyfiki. Wyciąg z korzenia rhodioli pomaga sprawnie reagować na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a wyciąg z guarany poprawia samopoczucie i eliminuje uczucie zmęczenia. Pomaga również lecytyna - poprawia pamięć i koncentrację. Nie zapominaj o magnezie i witaminach z grupy B - uspokajają nasz układ nerwowy.

Kręgosłup
Spadek temperatury i ciśnienia powoduje, że płyny ustrojowe w organizmie rozprężają się i wywołują ból w kręgosłupie.

Serce
Częste i nagłe zmiany temperatury powietrza powodują przyspieszone bicie serca. Nasilają się bóle wieńcowe. Może nawet dojść do zawału.

Stawy
Nadejście frontu chłodnego zaognia procesy zapalne w obrębie stawów. Reagują one bólem już na dwa-trzy dni przed pierwszymi kroplami deszczu.

Kolano
Gdy już miałaś zbite kolano, niskie ciśnienie, spadek temperatury i wysoka wilgotność powietrza sprawią, że znowu będzie Ci ono dokuczać.

Bark
Dla narządów ruchu najgorszym typem pogody jest zmiana z wyżu na niż oraz tzw. niż z centrum nad Polską, czyli przemieszczanie się frontu chłodnego.

Kostka
Winę za opuchnięte kostki często ponosi szybko podnosząca się temperatura powietrza. Żyły nie są w stanie pompować krwi.

Skóra
Suche i mocno zanieczyszczone powietrze sprzyja powstawaniu alergii skórnych. Swędząca wysypka często sama mija po deszczu.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas