Choroba Hashimoto: Tarczyca woła o pomoc
Są choroby, które przez lata nie dają jednoznacznych objawów, za to wpływają negatywnie na ogólne samopoczucie. Jedną z nich jest choroba Hashimoto.
Choroba autoimmunologiczna
Układ odpornościowy uznaje tarczycę za intruza i uruchamia przeciwko niej reakcję immunologiczną, tak jak robi to, gdy jest zaatakowany przez wirusy bądź bakterie. Tarczyca ulega powoli uszkodzeniu i nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości hormonów, co powoduje niedoczynność gruczołu.
Choroba może mieć szereg różnych objawów m.in.: przyrost masy ciała, wypadanie włosów, ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, depresja, obrzęki powiek i dłoni, niskie ciśnienie, niedrożność jelit, ciągłe poczucie marznięcia.
By potwierdzić diagnozę, należy zrobić badania krwi (TSH i FT4) i badanie USG. Przyczyny niskiego poziomu tarczycy mogą być bardzo różne (niski poziom jodu, chirurgiczne usunięcie gruczołu tarczycy, zażywanie niektórych leków).
Kto jest zagrożony?
Najczęściej osoby, które w rodzinie miały przypadki zapalenia tarczycy oraz kobiety w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy. Nie znaczy to, że Hashimoto nie dotyka mężczyzn, ale występuje u nich o wiele rzadziej.
***
Zobacz więcej: