Choroby, które można wyczytać z twarzy
Współczesna medycyna dysponuje bardzo dobrymi narzędziami diagnostycznymi, a także nowoczesnymi metodami leczenia. Niestety, wielu pacjentów zgłasza się do lekarza w momencie, kiedy choroba jest już zaawansowana, co utrudnia leczenie lub przekreśla jego sukces. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na pierwsze objawy. Wiele z nich można wyczytać z twarzy.
Przed lustrem stajemy wielokrotnie każdego dnia. Jednak rzadko traktujemy je jako narzędzie diagnostyczne. Tymczasem to właśnie w nim możemy dostrzec symptomy niepokojących procesów zachodzących w organizmie. Wiedza o symptomach może również pomóc w rozpoznaniu dolegliwości u najbliższych.
Wszelkie niepokojące sygnały powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, konsultacji i szczegółowych badań.
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Warto dobrze przyjrzeć się okolicy oczu, niepokój powinny wzbudzić wszelkie obrzęki, zmiany zabarwienia skóry, wysypka, zaczerwienienie, oznaki przemęczenia.
Choroby nerek
Obrzęki, zasinienia i tzw. "worki" pod oczami mogą być oznaką problemów z nerkami. Kiedy nie funkcjonują one prawidłowo, dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, czego skutkiem są właśnie obrzęki. Szczególny niepokój powinno wywołać nagłe wystąpienie objawów. Nie należy ich lekceważyć. Bladość, żółtawo-ziemiste plamy, a także hiperpigmentacja (także na spojówkach i błonie śluzowej jamy ustnej), mogą świadczyć o przewlekłej chorobie nerek.
Choroby tarczycy
Obrzęki w okolicach oczu, a także przebarwienia mogą być również objawami chorób tarczycy. Przesuszona i szorstka skóra może być objawem choroby Hashimoto. Niedoczynność tarczycy sprawia, że twarz wydaje się opuchnięta, a mimika spowolniona. Choroba stopniowo zmienia rysy twarzy. Wytrzeszcz oczu i wycofanie powiek górnych mogą oznaczać nadczynność tarczycy.
Choroby serca
Fioletowoniebieskawe zabarwienie ust i języka świadczy o chorobie sercowo-naczyniowej. Głębokie zmarszczki na czole u osób młodych mogą świadczyć, że są one bardziej narażone na zawał serca.
Przekrwiona twarz, częste rumieńce niezwiązane z oczywistą przyczyną np. wysiłkiem, mogą świadczyć o nadciśnieniu. Brązowe plamy na skórze mogą być objawem kardiomiopatii.
Choroby jelit
Mogą objawiać się w sposób podobny do trądziku różowatego. Rumień, czerwone guzki, krostki nie powinny być lekceważone, gdyż mogą być objawami chorób zapalnych jelit. Mogą oznaczać także zakażenie np. bakterią Helicobacter pylori.
Także upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego będzie dawało objawy w postaci zmian skórnych.
Choroby wątroby
Brązowe przebarwienia w okolicy oczu i ust oraz świąd skóry mogą być objawami problemów z wątrobą. Żółte zabarwienie skóry może świadczyć o żółtaczce.
Cukrzyca
Podczas tej choroby może wystąpić tzw. rumień cukrzycowy. Czerwone plamy na twarzy i szyi oraz tzw. pajączki mogą być objawem choroby. Skóra może też stać się sucha i podatna na infekcje.
Nadmiar cholesterolu
Kępki żółte czyli miękkie grudki o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu umiejscowione okolicy okołonosowej oka świadczą o nadmiarze cholesterolu.
Alergie
Zaczerwienienie okolic oczu, opuchlizna i świąd mogą być objawem alergii.