Co może boleć w ciąży

Oczekiwanie na narodziny dziecka to bez wątpienia jeden z najważniejszych etapów w życiu kobiety. Niestety często naznaczony on jest rozmaitymi dolegliwościami spowodowanymi przez zachodzącą w organizmie rewolucję. Uciążliwy bywa choćby ból w pachwinie w ciąży.

Materiały promocyjne partnera

Ciąża - stan wyjątkowy

W literaturze ciąża bywa nazywana "piękną podróżą", ale dla organizmu kobiety to okres bardzo trudny i wymagający. Zachodzące wówczas zmiany mają na celu przygotowanie optymalnych warunków dla rozwijającego się płodu. Najbardziej zauważalny jest oczywiście przyrost masy ciała, przede wszystkim w obrębie tułowia. Równocześnie powiększa się macica i trwa prawdziwa burza hormonalna spowodowana wzmożoną lub spowolnioną aktywnością estrogenów, progesteronu, prolaktyny, gonadotropiny czy androgenów.

Niekiedy efekt bywa niezbyt przyjemny i wiele kobiet oczekujących na narodziny dziecka zmaga się z rozmaitymi dolegliwościami. Przeszywający ból w pachwinie w ciąży jest tego najlepszym przykładem. Pojawia się nagle i równie szybko znika, co niestety nie zdarza się w przypadku wielu innych uciążliwości tego okresu.

Rośnie brzuch, a boli... wszystko!

To, jak rośnie brzuch ciężarnej kobiety, jest kwestią indywidualną, związaną z tempem rozwoju dziecka, rozrostem łożyska i narastającą objętością wód płodowych. Proces nabiera największej intensywności między 20. a 30. tygodniem ciąży, zaś największe gabaryty brzuch osiąga w 36. tygodniu, kiedy dno macicy znajduje się pod łukami żebrowymi. Wtedy też dochodzi do maksymalnego obciążenia kręgosłupa, co objawia się często bólem pleców, szczególnie na odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Niestety, nie jest to jedyna dolegliwość w tym okresie. Równie często kobiety skarżą się na ból głowy w ciąży. Często pojawia się już w I trymestrze; powodują go zmiany hormonalne, zmęczenie, stres oraz brak snu. Od pierwszych tygodni ciąży dochodzi też do przekształceń gruczołów piersiowych objawiających się ich zwiększoną wrażliwością i bolesnością.

Ciąża sprzyja rozwojowi uciążliwych infekcji dróg moczowych, których symptomem bywa ból w dole brzucha, pieczenie przy oddawaniu moczu, obrzęki czy upławy. Ostry ból mogą wywoływać również hemoroidy. Do ich powstawania przyczynia się m.in. rozrastająca macica uciskająca żyły jamy brzusznej, która blokuje swobodny przepływ krwi.

Ból głowy, ból nóg, ból w pachwinie w ciąży - jak żyć?

Ból głowy czy ból w pachwinie w ciąży to niejedyne dolegliwości doskwierające w tym okresie życia kobiety. Częstym powodem do zmartwień staje się wówczas także ból nóg. Jeśli towarzyszą mu nasilające się uczucie ciężkości (występujące szczególnie pod koniec dnia) oraz skurcze łydek w nocy, może być to objaw żylaków, które pojawiają się zwykle w II lub III trymestrze, zwłaszcza u kobiet mających kruche naczynia krwionośne.

Przyczyny dolegliwości bólowych bywają rozmaite. Na przykład ból w pachwinie w ciąży, czyli krótkotrwałe uczucie rozpierania w okolicach spojenia łonowego, może okazać się konsekwencją zarówno rozciągnięcia mięśni w obrębie miednicy, jak i zwiększania się masy dziecka. Jeśli szybko mija, nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak towarzyszą mu inne symptomy, np. krwawienie, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Sposoby na łagodzenie bólu w ciąży

Łagodzenie bólu w ciąży jest możliwe na wiele sposobów. Raczej nie należy się wspierać farmaceutykami, szczególnie bez konsultacji z lekarzem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest odpoczynek w pozycji leżącej, ewentualnie relaksująca kąpiel, oczywiście w niezbyt gorącej wodzie.

Skutecznym remedium na bóle kręgosłupa może być fizjoterapia oferująca szereg efektywnych rozwiązań, np. masaże czy odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. By złagodzić bóle nóg, warto stosować kremy i żele zawierające wyciąg z kasztanowca, który zwiększa napięcia ścian naczyń krwionośnych, łagodzi obrzęki oraz działa przeciwzapalnie.

W czasie ciąży bardzo ważna jest też aktywność fizyczna, na przykład pływanie, jednak pozytywne efekty przyniesie nawet spacer. Skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości bywają sesje jogi.

 

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy