Co potrafi błonnik?
Chociaż trudno przecenić prozdrowotne zalety tego składnika, nie każdy może zwiększać jego spożycie. Szczególną ostrożność powinny wykazać osoby cierpiące na syndrom jelita drażliwego (duża ilość błonnika może wywołać wzdęcia i biegunkę). Dieta wysokobłonnikowa nie jest też zalecana w przypadku innych schorzeń jelitowych, np. w chorobie Crohna czy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Wskazana jest natomiast osobom ze zdiagnozowanymi uchyłkami.
1. Błonnik nierozpuszczalny
Pobudza trawienie (odchudza), wymiata resztki pokarmowe, usuwa toksyny, chroni przed rakiem jelita grubego. Najwięcej znajdziesz go w fasoli i soczewicy.
2. Błonnik rozpuszczalny
Korzystnie wpływa na odbudowę nabłonka jelit i odpowiednie pH. Sprzyja też namnażaniu się pożytecznej flory. W ten typ błonnika obfitują jabłka, śliwki i brokuł.
3. Owies czy orkisz?
Przy problemach z zaparciami jedz rano płatki owsiane, zalane na noc wodą. Jeśli wywołują u Ciebie bóle brzucha, przestaw się na otrę- by pszenne i kaszę orkiszową.
4. Oligosacharydy
Ten rodzaj błonnika 10-krotnie zwiększa ilość pożytecznych Bifidobakterii. Zaleca się spożywanie bogatych w oligosacharydy bananów, cykorii, cebuli i pomidorów.
Zobacz także: