Co robić, gdy bolą oczy

Często pojawiający się ból oczu lub ich zaczerwienienie mogą świadczyć o przemęczeniu wzroku, ale też sygnalizować poważną chorobę.

Przyczyną zapalenia spojówek mogą być źle dobrane szkła kontaktowe
Przyczyną zapalenia spojówek mogą być źle dobrane szkła kontaktowe© Panthermedia
Przyczyną zapalenia spojówek mogą być źle dobrane szkła kontaktowe
 © Panthermedia

Oczy są jednym z najbardziej zapracowanych organów. Dlatego nie lekceważ żadnego ich bólu, łzawienia czy suchości. Zaniedbanie może doprowadzić nawet do uszkodzenia wzroku.

Zapalenie spojówek

Co się dzieje? Oczy pieką, są zaczerwienione, wrażliwe na światło i łzawią. W kąciku oka gromadzi się ropna wydzielina. To może być zapalenie spojówek. Najczęściej jest ono skutkiem przebywania w zadymionym lub zakurzonym pomieszczeniu, a także przewlekłego braku snu. Może też mieć tło alergiczne.

Co robić? Kilka razy dziennie przemywaj oczy letnim roztworem świetlika (łyżeczka ziół zaparzona w 1/2 litra wrzątku) lub rumianku (2-3 łyżeczki zalane 1/2 litra wrzątku). Kup krople do oczu. Jeżeli po 3 dniach nie odczuwasz poprawy, idź do lekarza.

Suche oko

Co się dzieje? Czujesz ucisk i lekki ból w oku. Masz przekrwione spojówki, tracisz ostrość widzenia (występuje zjawisko podwójnego widzenia). Pod powiekami czujesz piasek, oczy cię swędzą i pieką. To zapewne zespół suchego oka. Jego powodem jest niedostateczna ilość łez lub ich nieprawidłowy skład .

Co robić? Unikaj pomieszczeń klimatyzowanych. Gdy pracujesz przy komputerze, często rób kilkuminutowe przerwy - wzrok kieruj wtedy za okno lub w odległy kąt pokoju. Mrugaj powiekami. Gdy czujesz piasek, zakraplaj tzw. sztuczne łzy.

Zapalenie brzegów

Co się dzieje? Brzeg powieki jest zgrubiały, czerwony, swędzi i masz wrażenie, że w oku coś tkwi. To zapalenie brzegów powiek.

Co robić? Przemywaj brzegi powiek letnimi, słabymi wyciągami z ziół - ułatwi to usunięcie łusek z pomiędzy rzęs.

Idź do lekarza:

- gdy silny ból oka pojawia się nagle i promieniuje do kości twarzy. Widzisz tęczowe koła wokół źródeł światła. Masz nudności (czasem wymioty), pocisz się - to może być atak jaskry . gdy jednocześnie z zaczerwienieniem oczu i zmniejszeniem ostrości widzenia pojawia się biała lub zielona wydzielina - to może być zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem.

Jolanta Głodowska

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas