Reklama

Co robić, gdy ciągle czujesz się zmęczona?

Poszukaj przyczyny. To może być sygnał, że masz anemię, kłopoty z sercem lub nerkami.

Odczuwanie zmęczenia zwykle jest traktowane jako naturalny objaw starzenia się organizmu. Nie jest to słuszne podejście. To, że nie jesteś już nastolatką wcale nie oznacza, że musi brakować ci energii, a odczuwanie zmęczenia to norma. 

Jeśli utrzymuje się ono dłuższy czas, powraca w określonych porach dnia, szukaj jego przyczyny. Może być to rozwijająca się skrycie choroba. 

Sygnał anemii

Przy anemii (inaczej niedokrwistości) narządy są niedotlenione i gorzej pracują. Sygnałem tego stanu jest uczucie ciągłego zmęczeni i senności.

O anemii świadczy też bladość cery, kłopoty z koncentracją, rozdrażnienie, kołatanie serca itp.

Nasza rada:

Zrób badania krwi - morfologię oraz oznaczenie poziomu żelaza. Wynik pokaże, czy powodem jest anemia. Jeśli tak, jedz wątrobę wieprzową, podroby, mięso wołowe i cielęce, jaja, sardynki oraz wyroby z krwią, np. salceson, kaszanka. 

Reklama

Mięso koniecznie zjadaj z surówką ze świeżych warzyw, np. z kiszonej kapusty, papryki i posyp natką pietruszki. Pij sok z aronii lub herbatkę z pokrzywy. Zawarta w nich witamina C sprawi, że lepiej przyswoisz żelazo.

Choroby nerek

Przewlekłe zmęczenie i osłabienie może być sygnałem złej pracy nerek. 

Dodatkowo zwróć uwagę na częstość oddawania moczu - jeśli się zwiększyła w ciągu dnia i w nocy, trzeba skontrolować nerki. 

Nasza rada:

Zrób ogólne badanie moczu. Pamiętaj, aby pobrać go rano, po wstaniu z łóżka i wcześniejszym podmyciu się. Najlepszy do badania jest mocz ze środkowego strumienia. 

Zbadaj też poziom kreatyniny we krwi oraz eGFR (wskaźnik przesączania kłębuszkowego pozwala wykryć nieprawidłowości w pracy nerek, ich uszkodzenie).

Problemy z sercem

Brak siły i zmęczenie, które odczuwasz podczas wykonywania nawet niewielkiego wysiłku, np. ścieranie kurzów, czy wchodzenie po schodach, może oznaczać niewydolność serca.

Nasza rada:

Zrezygnuj z dosalania potraw, nie jedz słonych przekąsek. Unikaj leków bez recepty mających w składzie węglan sodu. 

Pij co najmniej półtora litra na dobę (chodzi o wszystkie płyny, np. woda, herbata, sok, kefir). Wysypiaj się, nie przyjmuj na noc leków moczopędnych.

Bezdech senny

To możliwy powód, gdy zmęczenie i znużenie dokucza ci zwłaszcza rano, już po wstaniu z łóżka. Ponadto masz poranne bóle głowy i wciąż się nie wysypiasz. 

Bezdech senny zwykle pojawia się u pań po menopauzie. 

Nasza rada:

Poproś lekarza o skierowanie na specjalistyczne badanie snu, tzw. polisomnografię. 

Jeśli masz nadwagę czy otyłość, koniecznie zredukuj wagę (nadmiar tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na szyi, to większe ryzyko występowania bezdechu). Unikaj zażywania środków nasennych i picia alkoholu w godzinach wieczornych, nie przebywaj w towarzystwie palących papierosy.


Na poranną ospałość

Weź pobudzający prysznic.

Na zmianę polewaj ciało raz ciepłą raz zimną wodą, zaczynając zabieg od strumienia ciepłej wody, a kończąc na zimnej. Ciepłą polewaj się dłużej - ok. 20 sekund, a zimną krócej - ok. 10 sekund. 

Pobudzający prysznic zaczynaj zawsze od stóp w kierunku serca. Dobrze byłoby go połączyć z masażem szorstką rękawicą kąpielową lub gąbką do masażu. 

Możesz masować całe ciało - ramiona, brzuch, uda. Nie zapomnij też o stopach i dłoniach. 

Ważne!

Ostrożnie z kawą. 

Nadużywanie kofeiny, zamiast pobudzić, nasili zmęczenie. Sprzyja odwodnieniu, które może powodować ospałość. 

Gdy chcesz dodać sobie energii, zamiast kawy wypij filiżankę zielonej herbaty, a jeśli jednak nie możesz obejść się bez kawy, pij ją przed południem, nie więcej niż dwie filiżanki dziennie.
Zobacz także:


Rewia
Dowiedz się więcej na temat: zmęczenie | anemia | nerki | serce

Reklama

Reklama

Reklama