Co warto wiedzieć o cholesterolu?

Polacy deklarują wiedzę na temat zdrowych tłuszczów, ale to tylko deklaracje.

Większość Polaków ma wiedzę na temat cholersterolu. Czy potrafią ją wykorzystać do prowadzenia zdrowego trybu życia
Większość Polaków ma wiedzę na temat cholersterolu. Czy potrafią ją wykorzystać do prowadzenia zdrowego trybu życia123RF/PICSEL

Problem podwyższonego poziomu cholesterolu dotyczy aż 18 mln Polaków. Jedną z głównych przyczyn jest spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów nasyconych. Polacy deklarują dużą wiedzę na temat cholesterolu w porównaniu z mieszkańcami innych krajów Europy.

Tak wynika z badania na temat cholesterolu przeprowadzonego w 2013 roku przez instytut badania rynku Edelman Berland wśród kobiet i mężczyzn po 45. roku życia. Także większość Europejczyków twierdzi, że wie dużo na temat cholesterolu. Ponad 9 na 10 osób potrafi wyróżnić dobre i złe typy cholesterolu.

Aż 43 proc. Polaków deklaruje bardzo dużą wiedzę, co w porównaniu z 27 proc. Brytyjczyków czy 30 proc. Niemców jest bardzo dobrym wynikiem. Jednak bardziej szczegółowe pytania zdradzają, że to tylko przekonanie o wiedzy, a nie sama wiedza. Ta wśród Polaków jest bardzo powierzchowna i plasuje nas daleko w sondażu.

Wyniki wskazują, że prawie połowa Europejczyków nie wie, jakie są symptomy podwyższonego poziomu cholesterolu. Choć one nie istnieją, to 2 na 10 osób łączy zawroty i ból głowy z podwyższonym cholesterolem (podobnie uważa 4 na 10 rodaków).

Najtrudniej jest pożegnać się Polakom z ulubionymi potrawami (28 proc.) lub przemóc do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń (25 proc.). Rodzimi respondenci przodują w niechęci do zmiany jadłospisu, barierę tę deklaruje aż 44 proc. badanych!

Wśród najczęstszych zmian dokonywanych celem obniżenia cholesterolu Polacy deklarują włączenie większej ilości owoców i warzyw do jadłospisu (70 proc.) oraz ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych (62 proc.). Natomiast aż 1/3 Europejczyków rozważałaby zmianę diety i stylu życia, jeśli tylko dowiedziałoby się więcej na temat cholesterolu i jego wpływu na zdrowie.

Co trzeci Polak jest w grupie podwyższonego ryzyka

Statystyki dotyczące stanu zdrowia Polaków nie są zbyt optymistyczne. Z tego też powodu powstał Ogólnopolski Program Walki z Cholesterolem "Proaktywnie dla Serca". Jego celem jest uświadomienie nam wszystkim problemu związanego z podwyższonym poziomem cholesterolu - jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca i przyczyny śmierci na całym świecie.

W Polsce w dalszym ciągu podwyższony poziom cholesterolu jest wykrywany raczej przypadkowo. Około 12 milionów rodaków w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że znajdują się w grupie osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

Jak walczyć z cholesterolem?

1. Kontroluj spożycie tłuszczów
Zamień tłuszcze nasycone (występujące np. w maśle, śmietanie, tłustej wieprzowinie, skórze drobiu) na nienasycone tłuszcze roślinne lub miękkie produkty do smarowania, które są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Eksperci twierdzą, że spożywanie 1,5-2,4 g steroli roślinnych dziennie umożliwia obniżenie poziomu cholesterolu.

2. Jaki nabiał?
W przypadku nabiału, zamiast pełnotłustych produktów zawierających dużą ilość tłuszczów nasyconych, sięgaj po niskotłuszczowe produkty do smarowania, chude mleko i jogurty.

3. Eliminuj wieprzowinę
Zastąp ją białym mięsem drobiowym i rybami. Ryby jedz co najmniej 2 razy w tygodniu.

4. Szukaj błonnika
Aby zwiększyć spożycie błonnika, wybieraj produkty pełnoziarniste: chleb, płatki, makaron, ryż, kuskus. Np. makaron pełnoziarnisty zawiera ponad dwa razy więcej błonnika niż tradycyjny. Sięgaj po fasolę, groszek, soczewicę i ciecierzycę.

5. Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia
Rzuć palenie, minimalizuj stres (znajdź odpowiednią dla siebie technikę relaksacyjną). Bądź aktywna fizycznie, utrzymuj prawidłową masę ciała. Ogranicz spożycie alkoholu do 1 małego kieliszka wina (125 ml) lub szklanki piwa o przeciętnej zawartości alkoholu lub 25 ml napoju spirytusowego (bądź mocniejszego wina).

6. Ogólnopolski Program Walki z Cholesterolem "Proaktywnie dla Serca"
Na: www.proaktywniedlaserca.pl znajdziesz informacje o tym programie i o cholesterolu. Możesz na stronie zamówić bezpłatny pakiet startowy do walki z cholesterolem.

Więcej w serwisie:

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas