Co zamiast aspiryny?
Nie każdy może i powinien sięgać po aspirynę czy polopirynę. Gdy na stałe przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, cierpisz na astmę, chorobę wrzodową, cukrzycę, w ciągu najbliższych 14 dni masz operację - nie bierz tych preparatów z kwasem acetylosalicylowym.
Nie podawaj ich także dzieciom do 12. r.ż. ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań (zespół Rey’a, astma aspirynowa). Gdy łamie w kościach, jesteś przeziębiona, zamiast po popularną tabletkę, sięgnij po naturalne sposoby łagodzenia bólu, gorączki, stanów zapalnych. Działają łagodnie, rozgrzeją, a nie mają skutków ubocznych.
Imbir
Leczy stany zapalne stawów, działa przeciwobrzękowo, wzmacnia organizm. Gdy często zapadasz na infekcje górnych dróg oddechowych, dodawaj świeżo starty lub krojony korzeń imbiru do herbaty lub zaparzaj go jak herbatę. Pij codziennie po szklance naparu z sokiem z cytryny i odrobiną miodu.
Kora wierzby białej
Jest naturalnym źródłem salicylanów, które (w przeciwieństwie do syntetycznych) nie podrażniają żołądka i jelit. Kora wierzby białej do- starczy też flawonoidy. Odwar (1/2 łyżeczki zalej szklanką wrzątku i gotuj 15 min, po ostudzeniu pij po pół szklanki 2-3 razy dziennie). Działa rozgrzewająco i przeciwreumatycznie, obniży gorączkę, zmniejszy ból mięśni i stawów, złagodzi dolegliwości przeziębienia i grypy.
Liście porzeczki i malin
Liście malin zawierają witaminy (C, z grupy B, PP), a także salicylany. Walczą z bakteriami i wirusami, obniżają gorączkę. Są też źródłem cynku, który wspiera układ odpornościowy. Napar z liści czarnej porzeczki działa napotnie, jest też źródłem witaminy C i magnezu.
Kwiat lipy
Napar z suszonych kwiatów lipy działa łagodnie napotnie, a także obniża gorączkę. Dlatego podaje się go dzieciom i dorosłym w trakcie przeziębienia, grypy. Lipa pomaga także na przemęczenie i łagodzi nerwobóle. Napar przygotujesz z 1-2 płaskich łyżeczek suszonych kwiatów lipy i 300 ml wrzątku. Pij 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Lipa jest bezpieczna, nawet gdy stosujesz ją dłużej.