Co zrobić z dzikiej róży?
Róże mają znacznie szersze zastosowanie, niż nam się wydaje.
Róża dla zdrowia
Najcenniejsze są owoce dzikiej róży, które zawierają bardzo wysokie dawki witaminy C, witaminę A, E, K oraz witaminy z grupy B. Ale to nie koniec jej zalet. Róża jest bogata w cudotwórcze flawonoidy, pektyny, sole mineralne i żelazo.
Poprzez ten bogaty skład ceniona jest za swoje właściwości moczopędne, wzmacniające, oczyszczające, łagodzące, hamujące krwawienia, uspokajające, przyspieszające gojenie ran, pobudzające apetyt.
Stosowana w leczeniu chorób nerek, układu moczowego, osłabieniach organizmu i nerwicach, niedoborach witamin, rekonwalescencji po przebytej chorobie, kruchości naczyń krwionośnych, infekcjach dróg oddechowych, chorobach układu pokarmowego i reumatyzmie.
Przepis dla zdrowia: Syrop z owoców dzikiej róży
Do 1,5 litra wrzącej wody wsypujemy 1 kg cukru oraz 1 kg (umytych i zmiksowanych owoców dzikiej róży). Gotujemy przez ok. pół godziny. Cedzimy przez gęste sito i rozlewamy do czystych butelek lub słoików, szczelnie zakręcamy.
Róża dla urody
Olejek różany - stosowany w aromaterapii działa relaksująco, łagodzi napięcia nerwowe, uspokaja, poprawia samopoczucie. Jako dodatek do kosmetyków wykazuje dla skóry działanie przeciwzmarszczkowe, kojące, przeciwzapalne, wzmacniające kruche naczynka krwionośne, dodaje matowej cerze blasku i zmniejsza objawy zmęczenia.
Woda różana - stosowana jako tonik do przemywania skóry to prawdziwe bogactwo bioflawonoidów. Polecana jest do każdego rodzaju skóry, nawet wrażliwej. Poprawia jej napięcie, wyrównuje koloryt. Stosuje się ją w pielęgnacji skóry wokół oczu, a także w przypadku ich podrażnień.
Olej z owoców róży - idealny dla cery suchej i dojrzałej, ma właściwości odżywcze, nawilżające i wygładzające skórę.
Przepis dla urody: Maseczka dla każdego rodzaju cery o działaniu relaksującym
3 łyżki naturalnego serka homogenizowanego, łyżeczka miodu i kilka kropli olejku różanego dokładnie mieszamy i nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmywamy letnią wodą po 15 minutach.
Okład dla zmęczonych i zaczerwienionych powiek - na 15 minut przykładamy świeże płatki róż.
Róża dla kuchni
W naszej szerokości geograficznej owoce dzikiej róży są podstawowym składnikiem dżemów, konfitur, soków oraz nalewek spirytusowych. Róża to doskonały dodatek do dań mięsnych, zwłaszcza do dziczyzny oraz środek podwyższający bogactwo smaku i witamin w produkcji konfitur z innych owoców (np. jabłka, morele, jeżyny, gruszki).
W niektórych krajach róża jest jednym ze środków stosowanych do aromatyzowania octu, a w Chinach bardzo popularnym daniem jest ryż z różami. Polacy cenią je także za doskonałe, smaczne napary pitne, które rozgrzewają i wzmacniają zwłaszcza w zimowe dni.
Różane ciekawostki
Czy wiesz, że...
- nauka o różach to rodologia;
- na świecie występuje ponad 200 gatunków róż, niektórzy stoją nawet przy stanowisku, że jest ich prawie 400;
- w 3 w. n. e. jeden z władców zadusił wszystkich swoich gości w czasie uczty, poprzez przesadne użycie opadających z sufitu płatków różanych;
- w pewnym okresie historii czerwone róże były symbolem prostytucji;
- niektóre gatunki dzikich róż wykorzystywane są do produkcji energetycznej biomasy;
- nieosiągalne marzenie wielu ogrodników zostało zrealizowane kilka lat temu, za sprawą badań prowadzonych przed naukowców japońskich i australijskich. Powstał nowy gatunek róży, której kwiat ma niespotykany pośród tych kwiatów kolor niebieski;
- róże należą do nielicznej grupy roślin, których płatki kwiatowe skroplone wodą nie pozwalają na spływanie kropli wody w dół (nawet, gdy kwiatem potrząsa się lub go odwróci) ponieważ powierzchnia płatków róży posiada w swojej budowie rzadko spotykane szerokie rowki;
- "Róża" to także rzadkie imię kobiece o łacińskim pochodzeniu, symbolizuje kobietę szlachetną, ambitną, indywidualistkę, jednak z dużym poczuciem humoru.