Ćwicz pamięć

Jeżeli coraz częściej zapominasz, gdzie położyłaś klucze albo jak nazywa się twoja lekarka, czas na ćwiczenia pamięci. Rezultaty cię zaskoczą.

Gimnastyka lub choćby codzienny spacer poprawia krążenie i dotlenia mózg
 © Panthermedia

To prawda, że z wiekiem pamięć szwankuje, ale zawsze jest szansa na jej polepszenie. Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz uwierzyć, że się uda i zapędzić mózg do pracy. Ucz się czegoś nowego (np. obcego języka lub gry na instrumencie). Zapamiętuj teksty piosenek, często je powtarzaj w głowie, a najlepiej śpiewaj głośno. Pisz pamiętnik albo spisuj wspomnienia.

Ściskaj kółko

Staraj się nie żyć w stresie. Nerwy przeszkadzają w koncentracji. Jednak, zdaniem naukowców, szybciej i lepiej zapamiętamy, jeśli jesteśmy w stanie lekkiego pobudzenia. Taki stan możemy osiągnąć... ściskając gumowe kółko. Według badaczy, łatwiejsze zapamiętywanie informacji jest wynikiem adrenaliny, która zalewa organizm.

Jak pachnie lipa?

Lepiej zapamiętasz, gdy uruchomisz wyobraźnię i wszystkie zmysły, a nie tylko wzrok i słuch. Gdy np. chcemy pamiętać nazwisko Lipowski, wyobraźmy sobie, jak wygląda lipa, jak szumi i pachnie. Panią doktor Rogalską łatwiej zapamiętamy, gdy skojarzymy z pysznymi rogalami. Pobudzamy bowiem bardzo dużą cześć mózgu.

Ćwicz ciało

Gimnastyka lub choćby codzienny spacer (np. z kijami) poprawia krążenie i dotlenia mózg. Brak tlenu nieodwracalnie uszkadza szare komórki. Naucz się też... żonglować. Zdaniem lekarzy, ćwiczenia ruchowo- wzrokowe stymulują pracę półkul mózgowych i poprawiają jakość myślenia.

Zorganizuj się!

Często brak pamięci wynika z marnej organizacji. Trzymaj więc rzeczy, których często używasz (np. klucze) w jednym miejscu. Zapisuj w notesie adresy, telefony, daty spotkań i ważnych dni (np. imienin teściowej).

Warto wiedzieć

Nie jedz byle czego. Dieta powinna być obfita w wit. z grupy B oraz C i E, a także magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor. Jedz produkty pełnoziarniste, kasze, orzechy, migdały, pestki dyni, rodzynki, świeże warzywa i owoce. Pij dużo wody.

Wysypiaj się Nieprzerwany nocny sen zapewnia odpowiednie dotlenienie: podczas snu organizm osiąga stan naturalnego odprężenia. W tych godzinach mózg nie pracuje!

Przełam rutynę Zaskakuj swój umysł. Idąc np. na spacer, często zmieniaj trasy. Przy okazji postaraj się dostrzec, co znajduje się w zasięgu wzroku, a po powrocie wszystko to opisz, chociażby słowami. W ten sposób twój umysł nie zgnuśnieje.

Jog

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas