Czego lekarz nie powie ci o osteoporozie?

Gdy badanie densytometrii potwierdzi, że chorujesz na osteoporozę, lekarz przepisze leki. Jednak to nie wystarczy, by powstrzymać ubytek kości. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić.

Stosuj kurację ze skorupek
Stosuj kurację ze skorupek123RF/PICSEL

Jedz zielone warzywa

Zawierają więcej wzmacniającego kości wapnia niż jogurt, kefir czy żółty ser. Polub więc jarmuż, natkę pietruszki, brokuły, rukolę i roszponkę. Sporo wapnia jest też w figach i migdałach.

Jedz pesto z pokrzywy

Zblenduj garść świeżych liści pokrzywy, 2 łyżki słonecznika,  ząbek czosnku, 2 łyżki oliwy, sok z połowy cytryny. Dodaj sól i pieprz do smaku. Podawaj z makaronem lub z warzywami. Pastę przechowuj w lodówce do 5 dni. W sezonie jedz 2-3 razy w tygodniu. Ma dużo żelaza, które przyspiesza wchłanianie wapnia.

Pij sok pomarańczowy

Ten w kartonach wzbogacony jest wapniem, który w połączeniu z sokiem przyswaja się najlepiej. Jest zalecany zwłaszcza starszym osobom, które cierpią na zaburzenia wchłaniania, dość częste u osób po 50. roku życia.

Tego unikaj w diecie!

Ogranicz ilość tłustego mięsa, masła i tłustej śmietany oraz produktów bogatych w szczawiany - szpinak, szczaw, rabarbar. Niewskazana jest też rzodkiewka i buraczki, orzeszki ziemne, czekolada i kwaśne wino oraz napoje typu cola. Wszystkie te produkty utrudniają wchłanianie wapnia

Stosuj proszek ze skorupek jaj

Skorupka jaja to skarbnica wapnia. 10 jaj (najlepiej ekologicznych) dokładnie umyj, sparz wrzątkiem (nie gotuj!) i wytrzyj do sucha, obierz ze skorupek i przemiel je kilka razy w młynku do kawy. Skorupkowy proszek dosypuj do kasz, ziemniaków czy twarogu. Terapię stosuj 2 razy w roku przez 30 dni. Dzienna dawka to płaska łyżeczka.

Grażyna Wolszczak o współczesnych kobietachStyl TV
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas