Reklama

Czy Księżyc ma wpływ na twoje zdrowie i nastrój?

​Gdy Księżyc jest w pełni, więcej kobiet rodzi dzieci - to wiemy od dawna. Ale Księżyc ma też wpływ na nasze samopoczucie, migrenowe bóle głowy i atak kolki nerkowej!

Księżyc zawsze budził zainteresowanie ludzi. Starali się odkryć nie tylko jego tajemnice, ale także wpływ na nas. Medycyna ludowa opierała się na wierzeniach, że Księżyc może pomagać w trakcie leczenia. I dziś nie ustają badania, które mają za zadanie stwierdzić, czy poszczególne fazy Księżyca mogą oddziaływać nie tylko na nasze zdrowie, ale też wpływać na samopoczucie i zachowanie. Podobno coś w tym jest. 

Najważniejsze fazy Księżyca to: 

- nów - Księżyc jest między Słońcem a Ziemią i nie widać go gołym okiem;

- pierwsza kwadra - od czasu, gdy z dnia na dzień go przybywa i wkrótce widać połowę tarczy Księżyca; 

Reklama

- pełnia - Księżyc jest dobrze oświetlony i widać go w całości;

- trzecia kwadra - to czas, gdy Księżyca zaczyna "ubywać" (ma kształt litery C). 

Zwykle w trakcie jednego miesiąca występuje jedna pełnia Księżyca. Ale zdarza się też - raz na ok. 2,5 roku - że w ciągu jednego miesiąca mamy dwie pełnie Księżyca. W nowiu zwrócona ku Ziemi półkula Księżyca jest nieoświetlona.

Pełnia. Atak kolki, bezsenność

Podczas pełni częściej dochodzi do ataków kolki nerkowej. Księżyc oddziałuje na przypływy i odpływy morza. Dlatego zaczęto zastanawiać się, czy Księżyc ma także wpływ na ludzkie ciało, które przecież składa się z wody i to w 60-70 proc. Podobno to całkiem możliwe. ✔ Brytyjscy urolodzy zauważyli, że w czasie pełni zgłasza się więcej pacjentów z kolką nerkową. 

Jeśli masz skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych, uważaj zwłaszcza w czasie pełni. Pij wtedy zdecydowanie więcej płynów niż normalnie, zwłaszcza kwaśnych.

Jeśli zdarzy się atak kolki, ulgę przyniesie zażycie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Pomogą ciepłe okłady, można np. na brzuch przyłożyć termofor. Nie należy leżeć, a raczej chodzić - dzięki temu kamień będzie mógł się przemieszczać do pęcherza. W czasie napadu kolki nerkowej należy pić nawet 3-4 litry płynów dziennie, aby "wypłukać" kamień, ale nie pij za dużo na raz! Bezsenność w czasie pełni to chyba najpowszechniejsza dolegliwość.

Może wiązać się z tym, że podczas pełni światło Księżyca jest wyjątkowo mocne i wpływa hamująco na wydzielanie melatoniny, hormonu ułatwiającego zasypianie. 

Jeśli to twój problem - wypróbuj tabletki z melatoniną przed pełnią i podczas niej.

Nów. Dobra pora na zabieg

Według medycyny ludowej okres ten gwarantuje energię, siłę fizyczną i odporność psychiczną. Nów to najlepszy czas na przeprowadzanie operacji bo rany łatwiej się wtedy goją i maleje ryzyko krwotoków.

Nów to bardzo dobry moment na zabiegi zamykania naczynek krwionośnych oraz usuwania znamion. Zmniejsza się wtedy wrażliwość na ból, małe jest także ryzyko tworzenia się blizn.

I kwadra. Obrzęki, tycie

Pod wpływem Księżyca organizm zaczyna gromadzić zapasy tłuszczu i wodę. Jeśli masz skłonność do tycia, warto teraz szczególnie zwracać uwagę na to, co jesz. Zrezygnuj ze słodyczy na rzecz warzyw. 

Jeśli puchną ci nogi: wieczory spędzaj, układając je wyżej, np. na pufie przystawionej do kanapy. Można owinąć je ręczniczkami zwilżonymi w chłodnej wodzie. Smaruj też łydki chłodzącym żelem z wyciągiem z kasztanowca. Dużo pij, bo niedostateczne nawilżenie organizmu powoduje zatrzymywanie wody. Zrezygnuj z dań mącznych, smażonych i słodkich jeśli zależy ci, by nie przytyć. 

W tej fazie łatwiej przybrać na wadze, zwłaszcza zimą, gdy przez dłuższy czas mamy mniej ruchu. Więcej się ruszaj - masz w planach większe sprzątanie lub generalne porządki - zrób je właśnie teraz. Obrzękom i tyciu zapobiegnie częstsze picie wody, warzywne przekąski zamiast słodkich. Owoce jedzone wieczorem także mogą powodować tycie, dlatego jedz je tylko do południa. 

III kwadra. Migreny, silniejsze krwawienie

Księżyc w tej fazie głównie wpływa na nasz nastrój. Dlatego stajemy się bardziej nerwowi, mniej panujemy nad sobą, jesteśmy też bardziej skłonni do wybuchu agresji, dopada nas chandra. Częściej dokuczają nam migrenowe bóle głowy. Z tego powodu już od drugiej kwadry warto zacząć regularnie pić herbatki z melisy i kozłka lekarskiego. Jeśli wiesz, że grożą ci migreny, gdy tylko poczujesz pierwszy sygnał, sięgnij po musujący środek przeciw - bólowy, więcej odpoczywaj. W tej fazie Księżyca krwawienia, także miesiączkowe, są bardziej obfite. Unikaj zielonych warzyw boga - tych w kwas foliowy oraz czosnku, bo mogą nasilać krwawienie.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy