Reklama

Reklama

Czy to już stan przedcukrzycowy?

Koniecznie sprawdź, czy nie jesteś w grupie ryzyka i zacznij działać.

Stan przedcukrzycowy to alarm przed cukrzycą. Chory może nie zdawać sobie sprawy, że jest w niebezpieczeństwie - nie tak łatwo zauważyć, że rano lub po posiłku masz podwyższony poziom glukozy. Tymczasem organizm powoli traci równowagę i nie reaguje już prawidłowo na posiłek. Tak rozwija się stan przedcukrzycowy.

Póki nie jest za późno

 W zdrowym organizmie każda porcja węglowodanów (np. ziemniaków, pieczywa, słodyczy, makaronu) powoduje, że z trzustki do krwi dostaje się insulina, która umożliwia glukozie dotarcie do wnętrza komórek - glukoza powinna tam zniknąć. Jeśli nie znika - niszczy organizm, m.in. komórki nerwowe i naczynia krwionośne. Z tego powodu tak ważne jest wczesne wykrycie stanu przedcukrzycowego.

Reklama

Gdy zostanie rozpoznany, należy natychmiast zmienić styl życia (przede wszystkim schudnąć) i stosować leki przeciwcukrzycowe (na receptę). Stan przedcukrzycowy można cofnąć, cukrzycy - nie.

Pierwsze symptomy

 Możesz podejrzewać, że masz stan przedcukrzycowy, gdy czujesz się senna, ciągle jesteś zmęczona, masz apetyt i ciągle chce ci się pić lub nie możesz schudnąć.

Masz nadwagę, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) jest większy niż 25. BMI obliczysz, dzieląc swą wagę przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu, np.:  60 kg podzielone przez 1,60 m x 1,60 m - wskaźnik wynosi 23,4 (BMI w normie).  

Masz duży obwód talii? U kobiet nie powinien on być większy niż 80 cm, u mężczyzn - 94 cm. Duży obwód to znak, że narządy są otłuszczone, a to wpływa na wydzielanie insuliny. 

Jeżeli w twojej rodzinie ktoś chorował na cukrzycę, prowadzisz siedzący tryb życia (co oznacza, że nawet nie spacerujesz codziennie przez ok. pół godziny), masz też podwyższony poziom cholesterolu - jesteś w grupie ryzyka.

Stan przedcukrzycowy grozi kobietom, które miały cukrzycę  w ciąży lub urodziły dziecko ważące więcej niż 4 kg.

Co możesz zrobić?

Jeśli skończyłaś 45 lat i jesteś  w grupie ryzyka - przede wszystkim zrób badanie poziomu cukru. Gdy okaże się, że masz stan przedcukrzycowy, jak najszybciej zmień dietę i zacznij się ruszać.

Jedz 5 małych posiłków: śniadanie, obiad, kolację i 2 przekąski. Muszą być spożywane regularnie, co 2-3 godziny (gdy jesz tylko 3 razy dziennie, istnieje większe ryzyko przejadania się, a im większa porcja, tym większy wzrost glukozy i wyrzut insuliny). 

Mądrze łącz składniki dań, np. kaszę lub pełnoziarniste pieczywo jedz z sałatą, grillowanym lub pieczonym drobiem.

Jakie produkty pomogą ci utrzymać cukier w ryzach?

 Dziennie możesz zjeść nawet 25-30 dag (4 garści) owoców jagodowych. Mogą to być jagody, borówki, maliny, truskawki. Poza sezonem możesz jeść mrożone. Mają one mało kalorii, niski indeks glikemiczny, a przy tym mnóstwo potrzebnych przeciwutleniaczy.

Zamiast soków i słodkich napojów gazowanych pij jak najwięcej wody  z imbirem. Żeby utrzymać poziom cukru  w normie, powinnaś wypijać 30-35 ml płynu na każdy kilogram masy ciała. Jeśli ważysz np. 75 kg, potrzebujesz 2,6 litra płynów dziennie. Polecamy wodę z imbirem - jest smaczna i pomaga utrzymać poziom cukru w normie.

Pieczywo wybieraj  z mąki z pełnego przemiału, na zakwasie. Ma niższy indeks glikemiczny (IG),  co oznacza, że nie powoduje gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi. Sprawdzaj, czy w składzie pieczywa nie ma substancji słodzących: cukru, słodu, syropów czy skrobi.

Warzywa gotuj na parze, do sałatek dodawaj oliwę, pestki i orzechy. Na kolację jedz sałatkę z grillowanego kurczaka lub ryby z rusztu z warzywami i sosem jogurtowym. Zwracaj uwagę na IG (indeks glikemiczny) składników dań, (wysoki mają: gotowana marchew, buraki, ziemniaki - jedz je z umiarem). Zrezygnuj ze słodyczy i słodkich napojów.

Jakie badania?

Od lekarza POZ dostaniesz skierowanie na badanie poziomu cukru. Zrób je na czczo, ostatni posiłek zjedz poprzedniego dnia do godz. 20. Wynik 100-110 mg% świadczy  o stanie przedcukrzycowym.  Wynik jednego badania jeszcze nie przesądza, dlatego prawdopodobnie dostaniesz skierowanie na test obciążenia glukozą.  Po pobraniu krwi na czczo w ciągu 5 min trzeba wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody. Kolejne badania krwi robi się co 60 min. Jeżeli po 2 godz. wynik jest 140-190 mg%, oznacza to, że organizm nie radzi sobie z glukozą.


Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy