Dlaczego warto jeść masło?
Od lat wierzymy, że ograniczenie masła w diecie uchroni nas przed złym cholesterolem, a więc również przed miażdżycą i chorobami serca. Czy to prawda? Jaki wpływ na organizm ma spożywanie tego tłuszczu?
Najnowsze badania, przeprowadzone przez Medical Reaserch Council wykazały, że pozytywnych skutków jedzenia masła jest znacznie więcej, niż sądziliśmy do tej pory. Wyniki medycznej analizy wskazują jednoznacznie, że u mężczyzn sięgających po masło, ryzyko wystąpienia chorób serca zmniejsza się aż o połowę w stosunku do grupy, która zajada się margaryną.
Masło - skarbnica wartości odżywczych
Prawdziwe, wysokotłuszczowe masło to cenne źródło witamin, w szczególności A, D oraz E. Zawiera również korzystny dla zdrowia kwas masłowy, który jest pożywką dla bakterii znajdujących się w jelitach. Poprawia więc ich funkcjonowanie. Kwas palmitooleinowy to kolejny składnik masła, który ma zbawienny wpływ na ludzki organizm, ponieważ chroni go przed wszelkimi infekcjami oraz poprawia komunikację międzykomórkową.
Najnowsze badania wykazują, że masło jest najlepiej przyswajalnym tłuszczem zwierzęcym. Najwięcej zdrowotnych właściwości posiada jednak masło z dużą zawartością kwasu CLA, czyli to pozyskiwane z mleka krów karmionych trawą (ekologicznych). Taki tłuszcz zawiera między innymi czynnik Wulzena, który chroni przed sztywnieniem stawów, rozwojem zaćmy oraz nowotworów.
Według opinii badaczy z Medical Research Council kwas CLA obniża poziom złego cholesterolu, a co więcej redukuje poziom tłuszczu w organizmie.
Jak często jeść masło?
Rzeczywiście masło jest źródłem cennych substancji. Czy zatem powinniśmy spożywać je codziennie? Mimo tego, że jest bardzo zdrowe, powinniśmy jeść je w rozsądnych ilościach, czyli kilka razy w tygodniu. Naukowcy wciąż nie są pewni, jak często należy sięgać masło, aby sobie nie zaszkodzić.