Dlaczego warto jeść pieprz

​Przyspiesza przemianę materii, ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Spróbujmy choć w części zastąpić nim sól.

W małych ziarnach tkwi wielka moc
W małych ziarnach tkwi wielka moc123RF/PICSEL

Zawiera witaminy C i K, tłuszcze, wapń, białko, magnez, żelazo, potas i mangan. Najbardziej znany jest z piperyny, która nadaje mu ostry smak. Pieprz ma właściwości zwiększające biodostępność - po jego spożyciu organizm wchłania więcej składników odżywczych z posiłków. Na trawienie i infekcje n Przyprawa stymuluje wydzielanie w żołądku kwasu chlorowodorowego, co przyspiesza procesy trawienia, minimalizując ryzyko pojawienia się zaparć i biegunki.

Łagodzi problemy żołądkowe. Przygotuj pieprzówkę: do 700 ml czystej wódki wrzuć 20 ziaren pieprzu i 10 ziela angielskiego. Odstaw na tydzień. Pij, dodając do łyżki wody 20 kropli. 

Pomaga schudnąć. Piperyna hamuje powstawanie komórek tłuszczowych i rozbija istniejące. n Udrażnia drogi oddechowe, dzięki czemu pomaga zwalczyć katar, zapalenie oskrzeli i zatok. Ma działanie wykrztuśne, więc pomoże pozbyć się kaszlu. Podczas infekcji jedz czerwony barszcz i rosół z pieprzem, pij herbatę z czarnymi ziarenkami. 

Pomoże zbić gorączkę: 2 łyżki pieprzu i 2 łyżki cukru wrzuć do 0,5 litra wody, gotuj, aż zostanie połowa płynu (ok. filiżanki). Pij kilka razy dziennie po łyżeczce. Silny antyutleniacz n Pieprz podnosi odporność i łagodzi przebieg chorób. 

Dba o skórę. Zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek oraz przebarwień. 

Chroni przed ryzykiem zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby stawów, zaćmę. 

Cztery kolory  to wynik obróbki pieprzu.  Czarny, najostrzejszy - owoce pieprzowca zbiera się, nim dojrzeją, suszy na słońcu i poddaje fermentacji. Czerwony, łagodniejszy - dojrzałe owoce konserwuje się w solance lub occie i suszy. Biały, łagodny o mocnym zapachu - dojrzałe owoce moczy się w wodzie, pozbawia otoczki i suszy na słońcu. Zielony, o intensywnym smaku - zbiera się w tym samym momencie co czarny, mrozi się i konserwuje w solance.

Zobacz także:

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas