Dobroczynna moc soli

Dietetycy i lekarze ostrzegają przed jej nadużywaniem, ale sól ma także wiele zalet.

Przy kaszlu, zatokach, łuszczycy
Przy kaszlu, zatokach, łuszczycy123RF/PICSEL

Galoterapia, czyli leczenie solą, znana jest od starożytności i ostatnio staje się coraz bardziej popularna. Te całkowicie naturalne kuracje nie są drogie, łatwo je przygotować w domu, a do tego szybko dają efekty. Cenne, białe kryształki.

Dlaczego warto postawić na sól? To składnik naszego organizmu, w słonej wodzie oczekujemy na przyjście na świat. Nic więc dziwnego, że od początków medycyny uzdrowiskowej zalecano kuracje nad morzem, kąpiele w solankach, inhalacje i płukanki. Kuracje, np. w kopalniach soli w Wieliczce czy Bochni pomagają leczyć choroby układu oddechowego, alergie i nawracające infekcje. Choć na co dzień mamy do czynienia z solą kuchenną lub morską, trzeba pamiętać, że sole to wielka grupa związków chemicznych. Są one pochodnymi kwasów. Współczesna medycyna wykorzystuje wiele rodzajów soli. W domowych terapiach możemy wykorzystać sól kuchenną, morską (szczególnie tę z Morza Martwego) oraz sole lecznicze (uzdrowiskowe).

Inchalacje

Parówka z dodatkiem soli pomoże na zatkany nos i ból zatok. Do miski z gorącą wodą wsyp garść soli kuchennej. Głowę przykryj ręcznikiem i przez kilka minut wdychaj parę. Po kilku minutach możesz łagodnie oczyścić nos. Taki zabieg trzeba powtarzać trzy, a nawet cztery razy dziennie. Gdy katar jest wyjątkowo dokuczliwy spróbuj zrobić inhalacje z dodatkiem soli morskiej. Nawilża ona dobrze śluzówkę, która zwykle w czasie infekcji jest przesuszona.

Słona kąpiel

To bardzo przyjemna terapia. Jednak nim zanurzysz się w słonej wodzie, weź prysznic. Kąpiel powinna trwać ok. 20-30 minut. Oczyszcza ona ciało z toksyn i poprawia krążenie. Wygładza i zmiękcza skórę. Solankowa kąpiel pomaga przy leczeniu trądziku i łuszczycy - zwłaszcza ta z dodatkiem soli z Morza Martwego. Bóle stawów czy kręgosłupa, a także stany pourazowe nóg czy rąk złagodzą kąpiele z dodatkiem soli bocheńskiej.

Płukanki

Gdy dokucza ci kaszel, a gardło jest zaczerwienione i piekące, wypróbuj płukanki z dodatkiem soli. Działa odkażająco i przeciwzapalnie. Na szklankę przegotowanej, letniej wody wystarczy łyżeczka soli. Takim roztworem płucz usta i gardło kilka razy dziennie. Jednak wcale nie trzeba nabierać do ust dużej ilości płynu i długo płukać. Wystarczy dosłownie chwila. Gdy będziemy zabieg przedłużać, wcale nie przyniesie lepszych efektów. Wręcz przeciwnie, może np. podrażnić błonę śluzową.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas