Dolegliwa rwa kulszowa
Silny ból zwykle pojawia się nagle. Może promieniować od pośladka aż do kostki. Powoduje drętwienie i mrowienie kończyny...
Rwa kulszowa to skutek ucisku na nerwy rdzeniowe. Najczęściej jest wynikiem dyskopatii, ale bywa też spowodowana zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym czy przeciążeniem kręgosłupa (np. gwałtownym ruchem czy szarpnięciem). Mogą ją wywołać stany zapalne, choroby zakaźne lub zmiany nowotworowe. Na szczęście, oprócz środków przeciwbólowych, jest kilka naturalnych sposobów, które przyspieszą leczenie i pomogą ci pozbyć się bólu.
Kompresy ciepłe lub chłodne
Rozgrzewanie złagodzi dolegliwości. Do bardzo ciepłej wody dodaj kilka kropel olejku imbirowego, cynamonowego, eukaliptusowego, geraniowego lub lawendowego. Zamocz w tym gazę i przyłóż ją do bolącego miejsca. Pozostaw tak długo, dopóki czujesz kojące ciepło. Możesz wykorzystać rozgrzane w piekarniku woreczki z piaskiem - dłużej trzymają ciepło. Gdy ból jest bardzo silny, a skóra w tym miejscu gorąca, wypróbuj chłodne kompresy. Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się w mózgu neuroprzekaźniki, które mają działanie euforyczne i zmniejszają odczuwanie bólu. Przyłóż zimny okład albo lód owinięty w ręcznik.
Woreczki z gryką i pasy gorczycowe
Woreczki wypełnione łuskami gryki łagodzą napięcia mięśniowe, poprawiają krążenie i przy spieszają regenerację tkanek. Okładaj nimi chore miejsce albo podłóż je sobie pod plecy. Zaopatrz się w pasy pieprzowe lub gorczycowe. Zapinaj je wokół bolącej okolicy - nie tylko doskonale rozgrzewają i przyspieszają regenerację podrażnionych nerwów, ale też usztywniają obolały odcinek kręgosłupa, niwelując bolesne napięcia mięśni. Właściwa dieta może przyspieszyć leczenie. Pomogą witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk, selen, kwasy omega-3 i tryptofan - jedz więcej warzyw zielonych, produktów pełnoziarnistych, tłustych ryb m, nasion słonecznika, dyni i orzechów. Wzbogać menu w witaminę C: pomarańcze, cebulę, pietruszkę i paprykę.
Jakie ćwiczenia przyniosą ulgę?
Spróbuj odciążyć odcinek lędźwiowy - połóż się na podłodze na wznak, obok postaw taboret i połóż na nim nogi - tak by kolana i biodra były pod kątem prostym. Zostań w tej pozycji 15 minut, powtarzaj kilka razy dziennie. Poniższe ćwiczenia rób tylko wtedy, gdy ból nie jest intensywny. "Kołyska" rozmasuje bolesne miejsca i rozciągnie mięśnie. Połóż się na plecach, zegnij kolana, chwyć je dłońmi i przyciągnij do tułowia. Kołysz się do przodu, do tyłu, na lewo i prawo - po 5 razy.
"Deska" wzmocni mięśnie brzucha i grzbietu. Połóż się na brzuchu, wesprzyj na przedramionach i stopach. Unieś tułów tak, by tworzył z głową linię prostą. Policz do 30 i opadnij na podłogę. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
Wyginaj grzbiet - leżąc na brzuchu i odpychając się dłońmi i wyprostowanymi ramionami od podłogi, odginaj głowę do góry, tak jakbyś chciała położyć ją na plecach. Policz do 15, wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj ćwiczenie 5 razy dziennie.