Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Mamy już kalendarzowe lato, a co za nim idzie -nadchodzi czas na urlop i długie wylegiwanie się na słońcu. Oparzenia słoneczne występują wtedy, gdy nasza skóra jest zbyt długo narażona na promieniowanie UV. Jak radzić sobie ze skórą gdy pojawią się czerwone zaczerwienienia?
Zazwyczaj w oparzeniu pierwszego stopnia występuje zaczerwienienia skóry, które ustępuje samoistnie po ok.3 dniach. Następnie dochodzi do jej złuszczenia.
Oparzenie drugiego stopnia jest o wiele poważniejsze, gdyż oprócz zaczerwienienia występują pęcherze wypełnione płynem. Często narażone są delikatne miejsca, które nie są osłonięte, a także wystawione na słońce po raz pierwszy.
Oparzenia trzeciego stopnia są na tyle poważne, że dochodzi do uszkodzenia skóry, tkanki oraz nerwów. Obrażenia te mogą spowodować brak czucia. Konsultacja z lekarzem w tym przypadku jest obowiązkowa.
Jak zapobiec oparzeniom?
Aby zapobiec oparzeniom warto stosować preparaty z odpowiednim filtrem bezpośrednio na skórę (także w miejscach, które nie są narażone na bezpośredni kontakt ze słońcem). . Dodatkowo nie należy przebywać na słońcu zbyt długo, szczególnie za pierwszym razem.
Sposoby na oparzenia
Jeśli odczuwasz pieczenie i widoczne są zaczerwienienia,obmyj ją zimną wodą lub weź zimny prysznic, który złagodzi obrzęk. Warto pamiętać, aby była to słodka woda, a nie słona, gdyż może ona dodatkowo podrażnić.
Kolejnym krokiem jest smarowanie zmienionego miejsca specjalnym kremem, który przyśpieszy gojenie. Należy unikać gorących kąpieli, a także słońca. Jednym z domowych sposobów jest nakładanie kefiru, maślanki lub jogurtu, który przynosi natychmiastową ulgę.
Co zrobić, aby uniknąć oparzenia?
Warto unikać słońca w godzinach szczytu około południa, pić dużo wody, a także zakładać nakrycia głowy, które zapobiegną również udarowi lub zasłabnięciu.
Zobacz także: