Domowe sposoby na wrzody
Co robić, kiedy cierpisz z powodu wrzodów? Ulgę przyniosą nasiona lnu, kozieradka oraz zmiana diet. Sama zdecyduj, która kuracja będzie dla ciebie najlepsza.
Kuracje siemieniem
Przez trzy tygodnie codziennie pij odwar z nasion lnu
Łyżkę nasion zalej szklanką letniej wody i gotuj pod przykryciem na małym ogniu 15 minut. Odstaw odwar do przestygnięcia. Pij 2 razy dziennie - rano na czczo i wieczorem przed spaniem. Jeśli cierpisz na zaparcia, pij odwar tylko wieczorem. Odwaru z siemienia nie pij, gdy bierzesz jakieś leki. Zawarte w siemieniu śluzy, mogą zmniejszyć wchłanianie leków, a tym samym osłabić ich działanie. Zachowaj odstęp 1-2 godziny między lekami a piciem odwaru.
Dwa razy dziennie jedz siemię zmieszane z ziołami
Przygotuj proszek - weź po łyżce nasion lnu, kwiatu rumianku oraz kłącza pięciornika. Wymieszaj i utłucz w moździerzu albo tłuczkiem do ziemniaków, tak by powstał proszek. Zjadaj po łyżeczce proszku dwa razy dziennie. Proszkiem możesz posypać każdą potrawę.
Napar z gorczycy
W ciągu dnia wypij macerat z gorczycy
Weź łyżkę nasion białej gorczycy i zalej połową szklanki przegotowanej wody. Mocz przez kilka godzin (najlepiej namocz nasiona wieczorem na następny dzień lub rano, żeby macerat był gotowy późnym popołudniem). Wypij razem z nasionami.
Herbatki ziołowe
Rano i wieczorem pij odwar kory dębowej
Osiem łyżek rozdrobnionej kory dębowej wsyp do małego rondelka i zalej 2 szklankami wrzątku. Przykryj pokrywką i gotuj na małym ogniu przez 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Ostudź, przecedź. Przelej do szklanej buteleczki lub słoiczka. Przechowuj w ciemnym miejscu i przyjmuj po jednej łyżce dwa razy dziennie.
Popijaj w ciągu dnia herbatę z kozieradką
Wsyp do szklanki pół łyżeczki rozdrobnionych nasion kozieradki oraz pół łyżeczki ziela szałwii. Wymieszaj zioła i zalej szklanką wrzątku. Zaparz pod przykryciem 10 min, odcedź. Pij co godzinę łyżkę herbatki.
Zmiany w diecie
Jedz produkty lekkostrawne
Zrezygnuj z potraw smażonych, tłustych. Mięso (tylko chude) i warzywa gotuj w wodzie, na parze, duś lub piecz w piekarniku. Przy ostrych dolegliwościach gotuj i rozdrabniaj, przecieraj, np. purée ziemniaczane czy warzywne, kisiele, budynie, przetarte na mus owoce wyłącznie bez skórki, zupy krem itp.
Wybieraj produkty łagodne dla żołądka
Zamiast świeżego, razowego pieczywa, lepsze będzie pszenne, czerstwe. Mięso lub rybę jedz zawsze z dużą ilością warzyw - najbardziej zasadotwórcze to m.in. buraki, kalafiory, marchew, brokuły, szpinak.
Nie pij podczas jedzenia i do godziny po posiłku
To może nasilić dolegliwości. Popijaj wodę niegazowaną, która ma temperaturę pokojową. Sięgaj po ciepłe napoje, np. słabą zieloną herbatę, kawę zbożową, herbatki ziołowe czy owocowe. Unikaj zimnych i lodowatych napojów oraz kawy, mocnej herbaty, alkoholu.
Zobacz także: