Reklama

Drinki dla zmęczonych

Zdrowe zamienniki dla kofeiny.

Po kilku miesiącach krótkich dni i popołudniowych ciemności dotkliwie odczuwamy brak energii. Niedobór światła i słońca sprzyjają osłabieniu organizmu. Z tego powodu częściej niż zwykle sięgamy po kawę. Ale kofeina tylko maskuje objawy zmęczenia. Picie dużych ilości kawy lub napojów energetycznych może wywołać zatrucie. Jego objawy to bezsenność, kołatanie serca, niepokój.

Energia z roślin

Istnieją zdrowsze napoje, które zwiększą nasze siły witalne. Przyrządzane na bazie tzw. adaptogenów, czyli roślin, które ułatwiają organizmowi przystosowanie się do trudnych warunków. Najlepiej poznanym adaptogenem jest żeń-szeń. Obecne w nim ginsenozydy wzmagają siły fizyczne, zdolności umysłu i uodporniają na stres.

Reklama

W okresie wytężonej pracy warto pić gęste soki owocowo-warzywne. Ich sekret tkwi w aktywnych składnikach i szybkiej przyswajalności. Trawienie stałych pokarmów trwa bowiem od 2 do 3 godzin, natomiast na przyswojenie płynu organizm potrzebuje zaledwie... 15 minut! Ponadto do przygotowania np. trzech szklanek soku zużywamy ok. 2 kg warzyw czy owoców. Trudno byłoby zjeść ich tyle w ciągu jednego tylko dnia.

Co znajduje się w sokach? Cukry, tłuszcze, aminokwasy, błonnik, witaminy, barwniki i świeże enzymy przywracające nam równowagę. Witalność pobudzą na-poje zawierające duże ilości witamin B i wapnia (np. koktajle mleczne i drożdżowe) oraz magnezu (np. napój bananowy, sok kapuściany). Chociaż nie dają one takiego zastrzyku energii jak kofeina, są niezbędne do produkcji energii. Witamina B i wapń działają bezpośrednio na energetyczne centra komórek organizmu, natomiast magnez potrzebny jest do spalania glukozy.

W stanach zmęczenia pomaga sok z marchwi. Dla poprawy pracy szarych komórek mózgowych warto pić sok gruszkowy - zwiększa zdolność koncentracji i uspokaja jak waleriana. Sok ananasowy ułatwia uczenie się. Jabłkowy zawiera bar - pierwiastek śladowy, usprawniający przekazywanie impulsów przez komórki nerwowe. Dzięki temu podnosi wydolność pracy umysłowej. Do wyjątkowo odżywczych napojów zalicza się zielone koktajle z warzyw liściastych. Oprócz ważnych witamin i minerałów zawierają chlorofil - barwnik działający wzmacniająco i przyspieszający przemianę materii.


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: soki owocowo-warzywne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy