Reklama

Reklama

Gardłowa sprawa

​Niestety, sezon infekcji się już zaczął i potrwa do kwietnia. Zmiany pogody, deszcz, plucha - to wszystko nie sprzyja odporności, za to wirusom i bakteriom jak najbardziej. Co zrobić, gdy dopadnie cię ból gardła?

To zależy od jego przyczyny. Jeśli winne są bakterie, wybierz się do lekarza. Gdy gardło boli tak bardzo, że z trudem przełykasz ślinę, jest ciemnomalinowe i widać na nim biały nalot, a na migdałkach czopy ropne, z pewnością masz anginę. Pod żuchwą, po obu stronach szyi, wyczujesz także powiększone węzły chłonne. Mogą też temu towarzyszyć wysoka gorączka i osłabienie. Przy anginie wywołanej przez bakterie domowe środki nie pomogą - musisz wybrać się do lekarza. 

Reklama

Inną chorobą, która zaczyna się od bólu gardła, jest szkarlatyna. Gardło jest wtedy bardzo czerwone, a język obłożony białym nalotem, potem na całym ciele pojawia się wysypka. Tę chorobę również wywołują bakterie - paciorkowce, więc konieczne jest leczenie antybiotykiem. Z infekcją wirusową poradzisz sobie w domu. 

Jeśli zaś objawy ograniczają się do bólu przy przełykaniu, drapania w gardle i zaczerwienienia, prawdopodobnie to infekcja wirusowa. Zwykle towarzyszą jej typowe objawy przeziębienia: katar, lekki kaszel wywołany podrażnieniem gardła i podwyższona temperatura. Nie musisz od razu biec do lekarza, wypróbuj najpierw domowe sposoby. Wirusowe zapalenie gardła powinno minąć samo po kilku dniach.

Co może przynieść ulgę i przyspieszyć gojenie?

1. Dużo pij, by nawilżać śluzówki. 

2. Płucz gardło mieszankami ziołowymi (szałwia, tymianek, podbiał) lub wodą z sodą oczyszczoną albo solą. 

3. I  do płukania, i do picia doskonały jest sok żurawinowy. Zawiera kwas salicylowy (główny składnik aspiryny), który łagodzi stan zapalny i ból. 

4. Ból gardła złagodzą dostępne bez recepty pastylki do ssania lub sprej przeciwzapalny. 

5. Łykaj olej lniany, z wiesiołka, tran lub witaminy A+E.

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje