Reklama

Reklama

Gdy kręgosłup idzie spać

Pozycja podczas snu ma duży wpływ na to, czy rano obudzisz się jak skowronek, czy z trudem podniesiesz się z łóżka. Aby kręgosłup dobrze się wyspał, trzeba znaleźć odpowiednią dla niego pozycję.

Najmniej właściwym ułożeniem jest spanie na brzuchu. To najbardziej obciąża kręgosłup. Poza tym płuca mają ograniczony dopływ powietrza, a szyja jest nienaturalnie skręcona ku górze. To nie służy osobom, które mają problemy z odcinkiem szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. 

Najbardziej naturalne ułożenie dla kręgosłupa to spanie na prawym boku z lekko zgiętymi nogami, z poduszką między kolanami. Spanie na lewym boku uciska wątrobę i płuca. 

Według lekarzy najzdrowsze jest spanie na plecach. To odciąża kręgosłup oraz kark i rozluźnia mięśnie. Jeśli zdarzają ci się problemy z bezdechem sennym, ta pozycja może doprowadzić do niedotlenienia. 

Reklama

Nie śpij na wysokiej poduszce, bo to tylko zwiększa napięcia w obrębie kręgów szyjnych. Pomyśl o poduszce korekcyjnej. 

Rano, zanim wstaniesz z łóżka, poćwicz: leżąc na plecach, zegnij nogi w kolanach. Trzymając stopy i kolana razem, kładź nogi raz na jedną stronę, raz na drugą nie odrywając ramion

Gdy boli kręgosłup
Nie łykaj tabletek przeciwbólowych, aby się znieczulić i móc dalej chodzić, obciążając kręgosłup. Lepiej poleż na czymś twardym. Odpocznij i rozciągnij się. W pozycji leżącej kręgi potrafią się rozsunąć i wrócić do prawidłowego ułożenia.

Zobacz także:

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy