Reklama

Reklama

Głowa na karuzeli

Zawroty głowy

Co czwartej osobie świat często wiruje przed oczami. Najczęściej przyczyną bywa gwałtowna zmiana ciśnienia, o co na przedwiośniu nietrudno.

Zawroty mogą trwać kilka sekund, ale mogą też utrzymywać się nawet godzinę. Jeżeli wiruje otoczenie, świadczy to o zaburzeniach narządu równowagi. Natomiast gdy Ty się chwiejesz (lub tylko wydaje Ci się, że się poruszasz), zawroty towarzyszą zaburzeniom mózgowym.

Brak tlenu, urazy i stres


Krótkotrwałe (ok. 30 sekund) wirowania najczęściej są wynikiem gwałtownej zmiany położenia. Gdy znikają wolniej (nawet kilka dni), być może masz uraz błędnika, nerwu przedsionkowego lub ucha wewnętrznego. Wiosną winę często ponosi zbyt wysokie lub niskie ciśnienie krwi. Mózg chwilowo nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co powoduje wirowanie. Pojawiają się też w następstwie stresu, lęku lub anemii.

Reklama

A może leki?


U osób starszych, które zażywają wiele leków, zawroty głowy mogą być objawem ubocznym działania tych medykamentów (np. obniżających ciśnienie krwi czy przeciwcukrzycowych). Wirowanie bywa też wywołane np. źle dobranymi okularami albo złą pozycją przy odpoczynku - na plecach z głową opartą o pionową podpórkę. Dochodzi wówczas do mocnego pochylenia głowy do przodu i silnego oddziaływania na kręgosłup szyjny.

Idź do lekarza


Chociaż zawroty same w sobie nie są chorobą, mogą wywołać poważne powikłania (np. głuchotę czy niebezpieczny upadek). Do lekarza powinnaś się udać, gdy wirowaniu towarzyszy ból głowy, szum w uszach, pogorszenie słuchu, uczucie odrętwienia, silne wymioty lub mdłości. Także wówczas, jeśli podejrzewasz, że zawroty mają związek z przyjmowaniem leków.

Ciśnienie
Zawroty po raptownym wstaniu z łóżka często mają związek ze spadkiem ciśnienia. Śpij na wysoko ułożonej poduszce.

Co robić?
Gdy kręci się w głowie, zazwyczaj pomaga położenie się, ułożenie nóg wyżej i odczekanie paru minut w tej pozycji. Pozwala to na unormowanie ukrwienia mózgu. Jeżeli nie możesz się położyć, to usiądź, zamknij oczy i głęboko oddychaj.


Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: zawroty głowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy