Grzybica stóp. By zniknęła bez śladu

Sprzyjają jej wysokie temperatury, kąpiele w basenie i chodzenie boso. Ale jest na to rada! Oto skuteczne receptury.

Szklankę wody utlenionej wymieszaj z letnią wodą. Mocz stopy w roztworze ok. 30 minut.
Szklankę wody utlenionej wymieszaj z letnią wodą. Mocz stopy w roztworze ok. 30 minut. 123RF/PICSEL

Kąpiel w odwarze z liści laurowych

Garść liści laurowych wrzuć do litra wody i gotuj 10 minut. Następnie zestaw z gazu i dodaj odwar do miski z chłodną wodą. Mocz stopy ok. 15 minut. Kąpiel rób rano i wieczorem do ustąpienia objawów, a gdy będzie wyraźna poprawa, stosuj ją co 3 dni przez 2 tygodnie. Uwaga, po każdej kąpieli dokładnie wycieraj stopy, zwłaszcza między palcami. Przeznacz do tego oddzielny ręcznik czy ściereczkę albo ręcznik papierowy.

Kąpiel w wodzie utlenionej

Szklankę wody utlenionej 3 proc. (250 ml) wymieszaj z 2,5 litra letniej wody. Mocz stopy w roztworze ok. 30 minut. Kąpiel rób 1-2 razy dziennie.

Papka z sody oczyszczonej

Przygotuj ją wieczorem - 2 łyżki proszku wymieszaj z 3 łyżeczkami olejku z drzewa herbacianego. Idąc spać, nałóż grubą warstwę na zakażoną skórę i załóż bawełniane skarpetki. Rano opłucz stopy wodą, dokładnie wytrzyj. Kurację stosuj przez ok. 10 dni.

Okłady z octu jabłkowego

1/2 szklanki przegotowanej wody utlenionej wymieszaj ze szklanką octu jabłkowego. Mocz gaziki w roztworze i nakładaj na chorą skórę. Trzymaj je ok. 20 minut. Okłady rób 2-3 razy dziennie.

Talk z mąki kukurydzianej

1/2 szklanki mąki kukurydzianej wysyp do żaroodpornego naczynia i włóż do piekarnika nagrzanego do 160°C. Piecz kilka minut, aż mąka będzie miała lekko brązowy kolor. Uważaj, żeby się nie przypaliła. Przestudzoną mąkę wetrzyj w chore stopy i pozostaw na ok. 10 minut. Wytrzyj je potem papierowym. ręcznikiem. Zabieg rób 2 razy dziennie.

Wcierka z olejku lawendowego

2 krople olejku lawendowego wymieszaj z 4 kroplami oliwy z oliwek. Powstały olej wcieraj w miejsca z grzybicą 2-3 razy dziennie.

Pasta z czosnku

Ząbek czosnku dokładnie rozgnieć, np. przeciśnij przez praskę i dodaj 3-4 krople oliwy z oliwek (użyj zakraplacza), wymieszaj. Nałóż pastę czosnkową na chore miejsca i pozostaw na 30 minut. Następnie spłucz ciepłą wodą i dokładnie osusz skórę ręcznikiem.

Ważne

Działaj, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy: zaczerwienienie stóp, zmarszczony naskórek pomiędzy palcami, podłużne nadżerki i nieprzyjemny zapach potu. Bądź też czujna, gdy między palcami zaczną tworzyć się przeźroczyste, pękające pęcherzyki, a skóra stanie się biała, rozpulchniona lub będzie się łuszczyć.

Dezynfekuj buty

Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko nawrotu choroby.

  • Jeśli buty mają wymienne wkładki, koniecznie wyrzuć stare i włóż nowe, najlepiej przeciwgrzybicze.
  • Gdy buty nadają się do prania, upierz je w temperaturze 60°C.
  • Zastosuj formalinę. Nasącz watę w formalinie (kupisz ją w aptece za ok. 20 zł) i włóż do butów. Każdy z osobna zamknij w foliowej torebce (najlepiej strunowej) i pozostaw na 24 godziny. Po tym czasie wyjmij z butów watę i wywietrz je najlepiej na powietrzu przez całą dobę.

Zobacz również:

Drugie życie mebliInteria.tv
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas