Hałas wewnątrz ucha

​Szumy i dzwonienie, które słyszymy, z czasem stają się tak uciążliwe, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Częstą przyczyną tych dolegliwości są źle wyczyszczone, zaczopowane kanały słuchowe. Bywa jednak, że te kłopoty świadczą o poważniejszej chorobie, która toczy się w organizmie, np. miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym, guzkach w obrębie uszu czy uszkodzeniach nerwu słuchowego.

Kiedy zaczynasz gorzej słyszeć, nie zwlekaj z wizytą lekarską
Kiedy zaczynasz gorzej słyszeć, nie zwlekaj z wizytą lekarską 123RF/PICSEL

Poważne problemy należy leczyć farmakologicznie albo chirurgicznie, ale w  zapobieganiu i pozbyciu się tych łagodniejszych pomogą naturalne metody.

Powstrzymaj miażdżycę

W tej chorobie krew przepływa przez naczynia ze zdwojoną siłą, bo ścianki tętnic są zarośnięte blaszką miażdżycową. Słyszymy wtedy szumy uszne. Z tą dolegliwością poradzi sobie sezam. Zawiera sterole, które hamują rozwój schorzenia. Napar z nasion rozszerza naczynia, krew płynie wolniej i dzięki temu szumy zanikają.

Dwie łyżki sezamu zalej wrzątkiem i gotuj 15 minut. Wypij napój i zjedz ziarna. Stosuj co rano przez trzy tygodnie. Podobnie działa granat. Poprawia przepływ krwi i chroni naczynia. Każdego dnia przez osiem tygodni zjadaj połówkę tego owocu lub wypijaj 1/2 szklanki soku z niego.

Złogi w tętnicach zredukuje też kurkuma. Rano i wieczorem pij napar przygotowany ze szklanki wrzątku, plastra cytryny, startego kawałka (1 cm) świeżego korzenia kurkumy i gałązki rozmarynu.

Walcz z nadciśnieniem

Miód spowalnia pracę serca i zapobiega skokom ciśnienia oraz arytmii. Zawarte w nim substancje rozszerzają naczynia wieńcowe i poprawiają krążenie. Co wieczór dwie łyżki płynnego miodu zalej letnią wodą (maks. 40 ºC). Wymieszaj i odstaw na noc. Rano podziel płyn na dwie części. Jedną wypij na czczo, dodając do mikstury łyżeczkę soku z cytryny. Drugą spożyj godzinę po kolacji. Kuracja powinna trwać dwa miesiące.

Gwałtownemu przepływowi krwi, szumowi i pulsowaniu w uszach może też zapobiec czosnek. Dwa razy dziennie, zamiast masła, rozsmaruj na chlebie rozgnieciony ząbek. Możesz położyć na niego ser, chudą wędlinę i posypać posiekaną natką pietruszki, by zneutralizować ostry zapach.

Oczyść kanał słuchowy

Pół łyżeczki soli morskiej rozpuść w 1/2 szklanki letniej wody. Zamocz w roztworze wacik i zaaplikuj do ucha pięć kropli. Pozostań z przechyloną głową przez trzy minuty, a potem zrób to samo z drugim uchem. Powtarzaj zabieg codziennie przez cztery dni. Woskowina rozrzedzi się i sama wypłynie.

Możesz też wykorzystać oliwę z oliwek. Wpuść do jednego ucha cztery krople, potrzymaj przechyloną głowę przez pięć minut. Potem to samo zrób z drugim uchem. Powtarzaj kurację przez 3 dni.

Unikaj leków, które wywołują szumy

Leki moczopędne mogą uszkadzać nerw słuchowy i powodować szmery. Zamiast farmaceutyków pij napar z mniszka lekarskiego albo pokrzywy. Łyżeczkę ziela zalej szklanką wrzątku i parz przez 20 minut. Przy wysokim ciśnieniu lub obrzękach pij trzy razy na dobę. Aspiryna rozrzedza krew i zwiększa jej napór na naczynia, co może skutkować szumami. W razie bólu oraz gorączki zastąp lek herbatą ze skrzypu polnego (łyżeczkę suszu zalej półtorej szklanki wody) i dodaj łyżkę soku malinowego.

Zobacz także:

Katarzyna Popowska planuje wydanie płyty Styl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas