​Halluksy. Jak spowolnisz rozwój choroby?

Gdy już są, w żaden sposób nie da się spowodować, by zniknęły. Jednak w początkowym etapie choroby, gdy nie ma bólu, można wiele zrobić, aby spowolnić postęp choroby i uchronić się przed operacją.

To częsta dolegliwość kobiet. Gdy tylko je zauważysz, zacznij nosić żelowe kliny i gimnastykuj stopy
To częsta dolegliwość kobiet. Gdy tylko je zauważysz, zacznij nosić żelowe kliny i gimnastykuj stopy123RF/PICSEL

Dlatego gdy tylko zauważysz, że paluch się odchyla, nie czekaj, działaj. Stosuj skrupulatnie poniższe metody.

Gdy jeszcze nie boli

Gimnastykuj stopy. Wykonuj proste ćwiczenia: chodzenie na piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, wspinanie się na palce i powrót na pięty, podnoszenie długopisu czy chusteczki palcami, zwijanie nimi ręcznika. Rób to najlepiej dwa razy dziennie po ok. 10-15 minut. Systematyczna gimnastyka zapobiegnie powiększaniu się halluksa.

Noś wkładki korygujące, tzw. wkładki metatarsalne lub z pelotą - poduszeczką w kształcie kropli, umieszczoną pod śródstopiem (kosztują ok. 20 zł). Możesz je również włożyć do kapci i chodzić w nich po domu.

Stosuj aparat lub szynę korekcyjną. Najpopularniejsze są tzw. Marciny (od ok. 25 zł). Są w różnych wersjach - do noszenia na dzień, na noc lub podczas wypoczynku, aktywności czy przez całą dobę. Zakładaj je i noś według dołączonej instrukcji. Wyraźną poprawę poczujesz po dwóch-trzech miesiącach.

Noś buty z szerokimi noskami. Przód powinien być na tyle szeroki, by palce mogły się swobodnie poruszać. Nie wybieraj pantofli z czubkami w szpic. Pamiętaj, aby podeszwa była grubsza, elastyczna, amortyzująca wstrząsy, a obcas stabilny. Powinien mieć nie więcej niż dwa-trzy centymetry.

Chodzenie boso to dobre ćwiczenie, ale pamiętaj, by chodzić jedynie po miękkiej powierzchni, jak np. piasek, trawa, gruby dywan
Chodzenie boso to dobre ćwiczenie, ale pamiętaj, by chodzić jedynie po miękkiej powierzchni, jak np. piasek, trawa, gruby dywan123RF/PICSEL

Gdy pojawi się ból

Do podanych zabiegów dołącz opisane poniżej. Złagodzą ból i stan zapalny w przedniej części stopy.

Sięgnij po kliny. Są żelowe lub silikonowe, w jednym rozmiarze. Wsuwa się je między palce. Zmniejszają tarcie i ból. Niektóre mają specjalną osłonkę, która zabezpiecza przed zsuwaniem i chroni przed tarciem od obuwia.

Dwa-trzy razy dziennie mocz stopy w soli epsom. Szczególnie, gdy okolice palucha koślawego są opuchnięte i zaczerwienione. Nalej do miski ciepła wodę i dodaj do niej 2 łyżki soli epsom. Mocz stop przez 15 minut.

Przygotuj papkę z kurkumy. Wymieszaj pół łyżeczki proszku z łyżką oliwy. Zaaplikuj na halluksa i spłucz chłodną wodą po 20 minut.

Wieczorem masuj stopę piłeczką. Możesz użyć do tego zwykłej piłeczki tenisowej lub kauczukowej (np. do zabawy dla psów). Połóż piłeczkę pod stopę i przesuwaj na całej jej długości - od palców do pięty. Masuj do dziesięciu minut.

Na noc nałóż pastę z jodyny i aspiryny. Rozkrusz cztery tabletki aspiryny i rozpuść je w 10 ml jodyny. Powstałą pastą posmaruj halluksy przed pójściem spać. Owiń bandażem. Rano zdejmij bandaż. Zabieg wykonuj przynajmniej raz w tygodniu.

Zobacz także:

Erith: Samospełnienie jest ważneStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas