Reklama

Reklama

​Halluksy. Jak spowolnisz rozwój choroby?

Gdy już są, w żaden sposób nie da się spowodować, by zniknęły. Jednak w początkowym etapie choroby, gdy nie ma bólu, można wiele zrobić, aby spowolnić postęp choroby i uchronić się przed operacją.

Dlatego gdy tylko zauważysz, że paluch się odchyla, nie czekaj, działaj. Stosuj skrupulatnie poniższe metody. 

Gdy jeszcze nie boli

Gimnastykuj stopy. Wykonuj proste ćwiczenia: chodzenie na piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, wspinanie się na palce i powrót na pięty, podnoszenie długopisu czy chusteczki palcami, zwijanie nimi ręcznika. Rób to najlepiej dwa razy dziennie po ok. 10-15 minut. Systematyczna gimnastyka zapobiegnie powiększaniu się halluksa.

Noś wkładki korygujące, tzw. wkładki metatarsalne lub z pelotą - poduszeczką w kształcie kropli, umieszczoną pod śródstopiem (kosztują ok. 20 zł). Możesz je również włożyć do kapci i chodzić w nich po domu.

Reklama

Stosuj aparat lub szynę korekcyjną. Najpopularniejsze są tzw. Marciny (od ok. 25 zł). Są w różnych wersjach - do noszenia na dzień, na noc lub podczas wypoczynku, aktywności czy przez całą dobę. Zakładaj je i noś według dołączonej instrukcji. Wyraźną poprawę poczujesz po dwóch-trzech miesiącach. 

Noś buty z szerokimi noskami. Przód powinien być na tyle szeroki, by palce mogły się swobodnie poruszać. Nie wybieraj pantofli z czubkami w szpic. Pamiętaj, aby podeszwa była grubsza, elastyczna, amortyzująca wstrząsy, a obcas stabilny. Powinien mieć nie więcej niż dwa-trzy centymetry.

Gdy pojawi się ból

Do podanych zabiegów dołącz opisane poniżej. Złagodzą ból i stan zapalny w przedniej części stopy.

Sięgnij po kliny. Są żelowe lub silikonowe, w jednym rozmiarze. Wsuwa się je między palce. Zmniejszają tarcie i ból. Niektóre mają specjalną osłonkę, która zabezpiecza przed zsuwaniem i chroni przed tarciem od obuwia.

Dwa-trzy razy dziennie mocz stopy w soli epsom. Szczególnie, gdy okolice palucha koślawego są opuchnięte i zaczerwienione. Nalej do miski ciepła wodę i dodaj do niej 2 łyżki soli epsom. Mocz stop przez 15 minut. 

Przygotuj papkę z kurkumy. Wymieszaj pół łyżeczki proszku z łyżką oliwy. Zaaplikuj na halluksa i spłucz chłodną wodą po 20 minut.

Wieczorem masuj stopę piłeczką. Możesz użyć do tego zwykłej piłeczki tenisowej lub kauczukowej (np. do zabawy dla psów). Połóż piłeczkę pod stopę i przesuwaj na całej jej długości - od palców do pięty. Masuj do dziesięciu minut. 

Na noc nałóż pastę z jodyny i aspiryny. Rozkrusz cztery tabletki aspiryny i rozpuść je w 10 ml jodyny. Powstałą pastą posmaruj halluksy przed pójściem spać. Owiń bandażem. Rano zdejmij bandaż. Zabieg wykonuj przynajmniej raz w tygodniu.

Zobacz także:


Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy