HTZ zwiększa ryzyko raka piersi
Na łamach najważniejszego czasopisma medycznego na świecie Lancet potwierdzono, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to leczenie zmniejszające objawy menopauzy, tj. uderzenia gorąca czy wzmożoną potliwość. Po fali początkowego entuzjazmu, popularność HTZ spadła po opublikowaniu 20 lat temu analizy udowadniającej zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi wśród stosujących ją kobiet.
Najnowsze wyniki wnoszą wiele szczegółów do aktualnej wiedzy. Analizie poddano 58 badań z lat 1992-2018 przeprowadzonych na ponad 100 tys. kobiet po menopauzie, które zachorowały na raka piersi. 51 proc. z nich stosowało HTZ.
Ryzyko zachorowania na raka piersi wśród kobiet w wieku 50-69 lat, o przeciętnej wadze, które nigdy nie stosowały HTZ wynosiło 6,3 proc., a 5-letnie stosowanie HTZ zawierającej estrogeny i progesterony zwiększało to ryzyko do 8,3 proc. Ważne! Autorzy podkreślają, że niezależnie od stosowania HTZ ryzyko zachorowania na raka piersi stwarza również bycie otyłą.