Infekcje? Poznaj moc sosny
Piecze, boli, swędzi, czujesz ucisk na pęcherz? Infekcje dróg moczowych często dokuczają paniom właśnie latem

Kąpiele w zimnej wodzie, siedzenie na mokrym, chłodnym piasku albo osłabiona odporność. I taka dolegliwość może przytrafić się każdej z nas. Przyczyna jest prosta i wynika z anatomii - cewka moczowa kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, przez co bakterie mają ułatwiony dostęp do wnętrza organizmu. Również zmiany hormonalne mają na to wpływ.Choroby nie można jednak lekceważyć, bo gdy tylko poprzestaniesz na złagodzeniu objawów, infekcja może powracać, a to grozi nawet uszkodzeniem nerek. Dlatego gdy tylko już będziesz miała możliwość, koniecznie zgłoś się do lekarza rodzinnego. Co jednak zrobić, by jakoś dotrwać do wizyty u specjalisty? Doraźna pomocZacznij od gorącej kąpieli. Pomogą też ciepłe okłady na podbrzusze i picie dużej ilości płynów (ponad dwa litry), które wypłukują część bakterii z organizmu.
Warto też sięgnąć po preparaty i herbatki z żurawiną. Ale licz się z tym, że tylko stosowane długofalowo mogą przynieść oczekiwany efekt.
W aptece jest sporo specyfików bez recepty na infekcję dróg moczowych, którymi raz na jakiś czas można się poratować, zwłaszcza, gdy nie mamy możliwości skontaktować się z lekarzem.
Trzeba jednak wiedzieć, że zastosowanie ich przed badaniem moczu, utrudnia rozpoznanie, jaka bakteria zaatakowała układ moczowy i opóźnia prawidłową diagnozę oraz leczenie. Tym bardziej warto zrobić domowy test. Ale jeśli masz skłonność do zakażeń, badaj mocz raz na kwartał.
Wykorzystaj napary
Kąpiele z naparem z rumianku: zioło to ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Napar dodawaj do kąpieli. Pij też rumianek trzy razy dziennie, by złagodzić stany zapalne.
Napar z igliwia sosny: 1/2 kg igieł zalej wrzątkiem. Gdy zmiękną, napar wraz z igłami dolej do wanny. Do kąpieli możesz też dodawać dziurawiec.Zobacz także: