Jagody: Zerwij sobie zdrowie

Jagody pojawiają się latem. Są dostępne bardzo krótko, ale w doskonałym momencie roku. Te dzikorosnące owoce lasu są skuteczne w znoszeniu skutków zatruć pokarmowych, o które w trakcie wakacji nietrudno. Jagody hamują biegunki, pomagają regulować stężenie cukru we krwi i wzmacniają oczy. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na jagody?

Jagody mają wiele zdrowotnych właściwości
Jagody mają wiele zdrowotnych właściwości123RF/PICSEL

Jagody: samo zdrowie

Nic tak nie smakuje jak owoce zebrane własnoręcznie. A w przypadku jagód przyjemność może być podwójna, wszak wiąże się z wizytą w lesie i wyciszeniem nadmiaru bodźców, jakie codziennie nas atakują. Jagody rosną we wszystkich częściach kraju, najchętniej owocują w zacienionych zakątkach lasów. Mogą być czymś więcej niż nostalgicznym powrotem do wakacji spędzonych u dziadków. Jagody mają niezwykle silne działanie lecznicze. W czasach, gdy nie było jeszcze antybiotyków syntetycznych, wykorzystywano je do leczenia wielu schorzeń, w tym tyfusu czy gronkowca.

Jagody: koniecznie je umyj!

Choć same są czystym zdrowiem, trzeba koniecznie umyć je przed spożyciem. Zjadanie owoców prosto z krzaczka jest bardzo ryzykowne. Grozi zakażeniem bąblownicą, pasożytem, który upodobał sobie środowisko ludzkiego organizmu. Bąblownica wywoływana jest przez larwy tasiemca wydalanego z kałem zakażonych lisów i psów. Choroba może długo nie dawać żadnych objawów, dlatego jest trudna do zdiagnozowania. Ale nie warto ryzykować, bo sieje poważne spustoszenia. Bywa mylona z nowotworem.

Jagody a ryzyko bąblownicy

Większość przypadków nierozpoznanej czy niewłaściwe leczonej bąblowicy kończy się śmiercią. Bąblowiec jest niezwykle agresywnym pasożytem. Jego larwy po dostaniu się do organizmu w ponad 90 proc. przypadków atakują naszą wątrobę. Rzadziej płuca i mózg. Ale zawsze wybierają strategiczne punkty i w nich się zagnieżdżają. Wokół larw tworzy się torbiel, która rosnąc uciska sąsiednie tkanki. Bąblowica nie musi dawać objawów, nawet do 15 lat. Zamiast się nad tym głowić - myjmy leśne owoce!

Jedzenie niemytych jagód moze skutkować śmiertelną chorobą
Jedzenie niemytych jagód moze skutkować śmiertelną chorobą123RF/PICSEL

Jagody wsparciem dla metabolizmu

Maleńkie owoce jagód kryją wielki potencjał zdrowia. Oficjalnie nazywane czarnymi, są tak naprawdę granatowo-fioletowymi miksem kolorystycznym, czyli esencją antyoksydantów. O tym za chwile. Teraz wypunktujmy ich korzyści metaboliczne:

- Soki z jagód i napar z ich liści to doskonałe antidotum na biegunki. Jagody obfitują w garbniki, które szybko i skutecznie uszczelniają błony śluzowe przewodu pokarmowego. Pomagają neutralizować i usuwać toksyny. Więc nie marnuj urlopu w toalecie. Sięgnij po naturalne rozwiązanie, ciesz się zdrowiem i latem.

-  Za sprawą glukokinin, jagody bywają nazywane roślinną insuliną. Pomagają łagodnie i skutecznie normalizować poziom cukru we krwi.

- Są też wskazane dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu - sprzyjają jego stabilizacji.

Jagody przy infekcjach

Napar z suszonych jagód łagodzi ból, a syrop pomaga przy uporczywym kaszlu i innych dolegliwościach wynikających z infekcji górnych dróg oddechowych. Są zalecane również przy kłopotach ze strony układu moczowego. Ograniczają stan zapalny i łagodzą przebieg infekcji.

Jagody dla ochrony oka

Jagody są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, czyli związków które są najlepszą bronią przeciw toksycznym dla naszego zdrowia wolnym rodnikom. Owoce są dobrą profilaktyką rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, na czele z cukrzyca, nadciśnieniem, miażdżyca i nowotworami. Mają również korzystny wpływ na naczynia włosowate. Stymulując regenerację barwnika w siatkówce oka - wspierają narząd wzroku i poprawiają zdolność widzenia po zmroku. Dlatego po jagody powinni, jak najczęściej, sięgać wszyscy, którzy obciążają wzrok wpatrując się godzinami w wyświetlacz smartfona, monitor komputera czy telewizora, a także osoby z tak zwaną "kurzą ślepotą", czyli te, które gorzej widzą po zmroku.

Ewa Koza, mamsmak.com

***

Zobacz również:

Najpiękniejsze plaże w EuropieInteria.tv
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas