Reklama

Reklama

Jak bezpiecznie obniżyć gorączkę?

​Gdy się pojawia, to znaczy, że organizm walczy z chorobą. Jednak, gdy jest zbyt wysoka, trzeba zacząć ją zbijać.


Wysoka temperatura osłabia serce, mózg i może doprowadzić do odwodnienia. Dlatego jeśli przekroczy 38,5°C trzeba położyć się do łóżka i spróbować zbić ją naturalnymi metodami.

Nie sięgaj od razu po gotowe leki przeciwbólowe z apteki, zwłaszcza jeśli stale przyjmujesz specyfiki na inne schorzenia, np. miażdżycę, serce, nadciśnienie. Wypróbuj najpierw tradycyjne metody. Jeśli jednak gorączka nie spadnie po dwóch dniach, idź do lekarza.

Nawadnianie

Minimalna ilość wody lub płynów to dwa litry. Jeśli uda ci się pić więcej, to dobrze. Przygotowuj ciepłą wodę z dodatkiem grubego plastra cytryny.

Reklama

Napary ziołowe

Z kwiatu lipy, wiązówki lub czarnego bzu

Łyżkę, któregoś z tych ziół zalej szklanką wrzątku i parz 10 minut pod przykryciem. Przecedź i pij 3 razy dziennie. Ważne, żebyś zażyła jeszcze ciepły napój. Koniecznie wypij go też przed snem, aby się wypocić.

Zimne okłady

Całego ciała

Rób je przy temperaturze ok. 39°C. Przy łóżku połóż miskę z zimną wodą (wrzuć do niej kilka kostek lodu). Zanurzaj w niej gąbkę (zwykłą do mycia ciała), dobrze odciśnij i przykładaj do ciała. Zacznij od stóp, przejdź do łydek i zgięć w kolanach. Potem ochłodź ręce, łokcie, kark oraz czoło. Ważne! Nie schładzaj brzucha, aby nie dostać szoku termicznego. Następnie okryj się kołdrą lub kocem. Zabieg powtarzaj co 15 minut, aż temperatura obniży się.

Łydek

Zmocz 2 nieduże ręczniki w zimnej wodzie i owiń nim łydki. Kompres trzymaj  15-20 minut. Powtarzaj 3-4 razy w ciągu dnia. Aby nie zmoczyć prześcieradła, przed zrobieniem kompresu połóż na łóżko ceratę (albo np. foliowy worek na śmieci).

Okład z plastrów cebuli

Na czoło

Obierz cebulę i pokrój ją na grubsze plasterki. Przyłóż do czoła. Przytrzymaj 15 minut. Powtarzaj 2-3 razy w ciągu dnia.

Na stopy

Plasterki cebuli przyłóż do stóp i załóż skarpetki. Ten okład najlepszy jest na noc.

Aromaterapia

Kompres na kark

Wymocz ręcznik w zimnej wodzie i skrop go 5-7 kroplami olejku z mięty pieprzowej. Trzymaj kompres 30 minut (3-4 razy wymocz ręcznik w wodzie, aby cały czas był chłodny). Powtarzaj zabieg 2 razy dziennie.

Zobacz również:


Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy