Jak być szczęśliwą?
Tym razem podejdziemy do tego naukowo. Okazuje się bowiem, że to pewne związki chemiczne w organizmie wpływają na nasze samopoczucie. Trzeba tylko wiedzieć, jak zwiększyć ich stężenie, a wtedy będziemy się częściej uśmiechać. Czysta chemia.
Naładuj się...
Endorfiny - odpowiedzialne są m.in. za odczuwanie błogości, poprawę samopoczucia, wywołanie uczucia euforii i obniżanie poziomu zmęczenia. Mają krótkotrwałe działanie znieczulające. Ich wydzielanie zmniejsza przeżywanie negatywnych emocji, np. złości czy strachu, zwiększa natomiast np. pozytywne myślenie. Deficyt endorfin prowadzi do występowania wahań nastroju i skrajnych emocji. Ich produkcję wyzwalają bodźce takie jak: śmiech, ćwiczenia fizyczne, taniec, stan zakochania, a także jedzenie czekolady oraz przypraw zawierających kapsaicynę (np. papryki).
Serotonina - w odpowiedniej ilości pomaga cieszyć się życiem, gwarantuje spokojny sen, reguluje ci- śnienie krwi, a nawet cykl miesiączkowy. Zbyt niski jej poziom objawia się długotrwałym spadkiem nastroju, brakiem apetytu lub objadaniem się (szczególnie słodyczami), smutkiem... Serotonina wytwarzana jest w organizmie podczas spożywania węglowodanów. Niezbędny do tego jest aminokwas tryptofan, który dostarczamy z pożywieniem. Za dobre jego źródła uznawane jest mleko, sery, mięso, ryby, banany i soja.
Dopamina - zwiększa motywację do działania, sprawia, że jesteśmy pełni życia. Wpływa na nasze emocje oraz jakość relacji z innymi ludźmi. Zbyt wysoki poziom objawia się impulsywnością i problemami z koncentracją. Zbyt niskie stężenie powoduje brak energii do działania. Aby zwiększyć jej stężenie, trzeba często wystawiać się do słońca i jeść dojrzałe banany.
Oksytocyna - wyzwala potrzebę bliskości i przywiązanie, dlatego nazywana jest hormonem miłości. Gdy jest jej za mało, można odczuwać niechęć do nawiązywania kontaktów społecznych. Jej wzrost następuje pod wpływem jogi, seksu, przytulania.