Reklama

Jak nie zaburzyć pracy jelit

To co i jak jemy ma ogromne znaczenie dla pracy jelit. One nie lubią zmian, ale cenią udoskonalenia w naszej diecie. Co robić, aby nie zaburzyć ich pracy?

Na co dzień przestrzegasz zasad zdrowego odżywiania, ale  właśnie szykuje się karnawałowy wyjazd z przyjaciółmi. Warto poznać kilka zasad, by nie mieć kłopotów z trawieniem. 

Głodzisz się przed imprezą?

To błąd. Zjedz śniadanie i potem dwa niewielkie posiłki. Dzięki temu nie rzucisz się wygłodniała na kolację i nie zjesz wszystkiego za dużo i za szybko. Trzymanie się zasady: często i mało służy naszemu metabolizmowi. 

Dlatego, aby zachować jego rytm i go nie spowalniać, trzeba jeść regularnie, powoli, delektując się smakiem.

Reklama

Trawienie zaczyna się już w jamie ustnej

Dlatego spożywaj posiłki powoli i bez pośpiechu, dokładnie gryź każdy kęs. Duże kawałki pokarmu dłużej zalegają w żołądku i mogą powodować wzdęcia. 

Rada: nie pij podczas posiłków, ani tuż po nich. To rozrzedza soki żołądkowe i wydłuża proces trawienia. W efekcie dokuczają nam też wzdęcia. 

Sięgaj po warzywa i kiszonki

To korzystnie wpływa na mikroflorę jelit, a więc ułatwia trawienie. Dlatego warto pamiętać, aby na stole nie zabrakło kiszonych ogórków czy kiszonej kapusty. 

Rada: tę ostatnią przyprawiaj kminkiem, majerankiem i liściem laurowym. Pamiętaj, że w połączeniu z ziemniakami powoduje silne wzdęcia. 

Spotkanie przy wspólnym stale rozpocznij od...

Ciepłej zupy. Ona korzystnie wpłynie na żołądek i wesprze go podczas kolacji. 

Nie żałuj sobie przypraw 

Często sięgaj po zioła. Na pewno masz swoje ulubione, ale otwórz się też na nowości. Miej pod ręką oregano i miętę. Gdy boli cię brzuch, możesz żuć nawet ich świeże liście. Na niestrawność pij napar z dziurawca, szałwii lub rumianku. 

Ziółka lub herbatka po obiedzie? 

Tak, ale najwcześniej 30 minut po lub przed. Napój przed posiłkiem zmniejszy uczucie głodu. Ciepła zielona herbata po obiedzie przyspiesza metabolizm.

Zobacz także: 

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama