Jak odciążyć kręgosłup?
Wyprawianie świąt czy sylwestra w domu wymaga ciężkiej pracy! A za pośpiech, nieuwagę, za duży wysiłek można przypłacić bólami pleców. Jak się nie dać kontuzjom?
1. Najważniejsza jest właściwa postawa!
Zanim zasiądziesz przy stole, zanim otworzysz szampana, masz do zrobienia mnóstwo rzeczy: idziesz na wielkie zakupy, dźwigasz, sprzątasz, dekorujesz dom, nakrywasz stół, godzinami sterczysz przy kuchence. Wykonując te czynności, schylasz się lub pozostajesz dłużej pochylona, co powoduje zwiększenie napięcia mięśniowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Kręgosłup nie lubi pozostawać w jednej pozycji! Dłuższe stanie, siedzenie, czy, co najniebezpieczniejsze, pochylanie się, powodują zmniejszenie przepływu krwi w mięśniach, przez co są niedostatecznie odżywione i dotlenione. Dlatego pamiętaj o zmienianiu pozycji, rozluźnianiu, wymachach rąk.
2. Przerwa na gimnastykę
Żeby zniwelować zwiększone napięcie mięśniowe w dolnym odcinku pleców, nie od razu musisz iść do lekarza. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń.
Po wystąpieniu bólu taki zestaw ćwiczeń powinnaś wykonywać przez około 15-20 minut.
Jeśli nie chcesz dopuścić do nawrotu bólu w przyszłości, wykonuj te ćwiczenia profilaktycznie na co dzień, np. po zakończeniu sprzątania lub gotowania.
W przypadku bardzo silnych bólów pomoże ci zmiana pozycji ze stojącej lub siedzącej na leżącą - odciążeniową dla kręgosłupa lędźwiowego - pozostań w niej, dopóki ból nie zelżeje!
3. Samodzielnie zrób sobie masaż
Jeśli po nawale prac ból pojawi się w innych częściach ciała, zastosuj automasaż. To wcale nie jest trudne. Wystarczy wykorzystać piłeczkę do tenisa.
Stań przy ścianie, umieść piłeczkę pomiędzy miejscem, w którym czujesz ból a ścianą i silnie na nią napieraj! Nacisk na drażliwe miejsce sprawi większy ból, jednak nie przejmuj się tym, ponieważ to naturalna reakcja organizmu.
Gdy już poczujesz ten bolący punkt, wykonuj powoli całym ciałem ruchy koliste albo w górę i w dół - w zależności od tego, co przychodzi ci łatwiej czy co powoduje mniejszy ból.
Automasaż rób przez co najmniej 10 minut, gdyż tyle czasu potrzeba, żeby bolący cię fragment ciała uległ rozluźnieniu.
Jeśli masz problemy z dłuższym staniem lub gdy poczujesz zmęczenie, podobny automasaż możesz wykonać w pozycji leżącej, opierając piłeczkę o bolącą część ciała i dywan, karimatę lub złożony koc.