Jak pokonać nietrzymanie moczu

Inkontynencja to jedna z najbardziej wstydliwych dolegliwości zdrowotnych pań i panów. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet - w następstwie ciąż i porodów lub w okresie menopauzy - wskutek zmian hormonalnych.

Ten problem ma coraz wiecej młodych kobiet. Nie bagatelizuj go!
Ten problem ma coraz wiecej młodych kobiet. Nie bagatelizuj go!123RF/PICSEL

Jak sobie pomóc?

  • Ogranicz lub zrezygnuj z picia kawy i alkoholu.
  • Unikaj jedzenia cytrusów, pomidorów oraz kwaśnych i ostrych potraw.
  • Uzupełniaj swój jadłospis o produkty zawierające magnez i witaminę D.
  • Ćwicz mięśnie Kegla, czyli te, które odpowiadają za prawidłową pracę układu moczowo-płciowego. Większość z nas nie wie jednak, gdzie one są. Aby je odnaleźć, spróbuj zatrzymać strumień moczu podczas opróżniania pęcherza. Jeśli się uda, to znak, że właśnie użyłaś mięśni Kegla. Teraz kolej na ich ćwiczenie. Możesz mięśnie napinać i rozluźniać niemal w każdej sytuacji - najpierw jednak musisz opróżnić pęcherz. Potem wygodnie usiądź lub połóż się. Napnij mięśnie i policz do pięciu. Potem je powoli rozluźnij, chwilę odpocznij.
    Takie ćwiczenie powtórz 5 razy. Stopniowo jednak zwiększaj ich ilość, aż dojdziesz do 25 w ciągu dnia. Podczas tych ćwiczeń swobodnie oddychaj. Napinaj mięśnie także za każdym razem, gdy będziesz chciała kichnąć, zakasłać lub roześmiać się. Wystarczy 5 minut ćwiczeń dziennie, by znacznie zmniejszyć nietrzymanie moczu. Rozluźnianie i napinanie możemy wykonywać nawet wówczas, gdy nie cierpimy na ten dokuczliwą przypadłość. Nie zaszkodzi ono zwłaszcza młodym kobietom, które planują posiadanie dzieci oraz paniom po 50. roku życia. W okresie menopauzy niedobór estrogenów negatywnie wpływa m.in. na pracę pęcherza. Dlatego lepiej wyprzedzać schorzenie niż na nie biernie czekać.
  • Regularnie ćwicz i kontroluj masę ciała. To zmniejsza ryzyko wystąpienia tej uciążliwej dolegliwości.

Gdy konieczny jest zabieg

Jeśli nietrzymanie moczu jest spowodowane budową anatomiczną lub na leczenie farmakologiczne jest już za późno, lekarze proponują zabieg chirurgiczny, który wykonuje się metodą tradycyjną lub laparoskopową.

Najczęściej stosuje się metodę z zastosowaniem syntetycznej taśmy, którą umieszcza się w okolicach pęcherza. Jej zadaniem jest zmiana kąta ustawienia cewki moczowej w stosunku do pęcherza, co eliminuje nietrzymanie moczu. Wśród kobiet bardzo często stosuje się również zabieg z wykorzystaniem wiązek laserowych, które wzmacniają m.in. ścianki pochwy.

Zobacz również:

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas