Reklama

Jak postępować przy jelitówce?

Najtrudniejsze są pierwsze trzy dni. Zacznij od jednodniowego postu. Potem pij maślankę i jedz banany.

Ta przypadłość nazywana jest też grypą żołądkową. Wywołują ją wirusy, które atakują przewód pokarmowy. Objawia się nudnościami i wymiotami, ale nie tylko. Może pojawić się też wodnista biegunka i bolesne skurcze jelit. W grypie żołądkowej możesz czuć się osłabiona i mieć gorączkę.

Uwaga! Staraj się nie zażywać leków hamujących biegunkę. Zamiast pomagać, utrudnią organizmowi oczyszczać się z wirusów. Nagromadzenie ich spowoduje stan zapalny i silne bóle brzucha. Jelitówka minie po 3-4 dniach, ale możesz zminimalizwać jej objawy i nie dopuścić do odwodnienia.

Reklama

Dzień pierwszy

Postaraj się nie jeść przez 10-12 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Nie będzie to trudne, bo jelitówce towarzyszy jadłowstręt. Staraj się pić letnią, przegotowaną wodę, wodę mineralną niegazowaną o temperaturze pokojowej lub płyny nawadniające (przepis w ramce poniżej).

Powinnaś wypić tego dnia co najmniej 2 l płynów, żeby się nie odwodnić. Jeśli picie wywołuje wymioty, staraj się pić małymi łyczkami, za to często co 2-3 minuty. Możesz napić się coli - otwórz butelkę i przelej do dzbanka. Zostaw na godzinę, żeby uleciał gaz. Napoje z colą są wskazane przy grypie żołądkowej, ponieważ zawierają kwas ortofosforowy, działający ściągająco na ścianki żołądka i zabijający wirusy.

Dzień drugi i trzeci

 Wypij kubek zsiadłego mleka, kefiru lub naturalnego jogurtu. Te mleczne napoje fermentowane zadbają o właściwą florę jelitową i uchronią cię przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Mocniejszą bronią są probiotyki, które kupisz w aptece. Zażywaj jedną tabletkę dziennie przez 2-3 tygodnie.

Włącz lekkostrawne potrawy. Gdy objawy zelżeją, możesz jeść kleik ryżowy gotowany na lekko osolonej wodzie - zamiast ryżu użyj płatków ryżowych. Jedz też startą, gotowaną marchewkę, purée z ziemniaków bez tłuszczu, czerstwą bułkę, sucharki, gotowany, chudy drób.

Zrób kisiel jagodowy. Do małego garnka wlej 1,5 szklanki wody, zagotuj, wsyp 2 szklanki jagód mrożonych i 2 płaskie łyżeczki cukru. Na koniec dodaj pół szklanki wody z rozpuszczoną łyżeczką mąki ziemniaczanej. Szybko mieszaj, żeby nie było grudek. Kisiel możesz doprawić sokiem z cytryny. Wypij go na 2 razy. Powtarzaj kurację przez 3 dni.

Ważne!

Grypa żołądkowa jest chorobą zakaźną. Jeśli już ją masz, zadbaj, by nie ucierpieli inni domownicy. Dokładnie myj ręce (szczególnie po skorzystaniu z toalety) i nie dotykaj jedzenia, które jest przeznaczone dla rodziny. Nie używaj też cudzych ręczników i wspólnego mydła. Po chorobie zmień pościel.

Zrób płyn nawadniający!

Podczas biegunki i wymiotów tracimy cenne dla naszego zdrowia elektrolity, głównie sód i potas. Dlatego koniecznie trzeba je uzupełnić.
Jak go przygotować? Wlej do dzbanka 2 szklanki przegotowanej i wystudzonej wody (lub wody kokosowej). Dodaj 1/2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny (zawarta w niej witamina C skutecznie niszczy wirusy), łyżkę cukru lub 2 łyżki miodu, 1/4 łyżeczki soli (najlepiej kłodawskiej, morskiej lub himalajskiej), składniki wymieszaj, wypij w ciągu dnia w 3 porcjach, najlepiej rano, w południe i wieczorem.


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy