Jak przygotować czerwone mięso

Lekarze i dietetycy są pewni: powinniśmy jeść mniej mięsa, zwłaszcza czerwonego. Nie musisz całkowicie z niego rezygnować. Zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, dlatego trzeba je odpowiednio przyrządzić, aby było zdrowsze.

Ważny jest umiar.  Postaraj się nie jeść mięsa każdego dnia
Ważny jest umiar. Postaraj się nie jeść mięsa każdego dnia123RF/PICSEL

Czerwone mięso można całkowicie wykluczyć z diety, ale nie jest to konieczne, bo ma także zalety. Ważne, by nie jadać go zbyt często. Według najnowszej piramidy zdrowego żywienia mięso na stole powinno znaleźć się nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu, w ilości 200 g dziennie.

Do czerwonego mięsa zalicza się wieprzowinę, wołowinę, baraninę, dziczyznę, kaczkę i gęś. Warto wybierać produkty najwyższej jakości. Korzystnie jest zjeść niewiele dobrej jakości wołowiny niż tanią wieprzowinę. Przed przyrządzeniem należy z mięsa usunąć widoczny tłuszcz, a mielone mięso przygotować samemu.

Ważne są też przyprawy. Przed poddaniem mięsa obróbce, warto natrzeć je ziołami, kurkumą, pieprzem. Poprawią smak, ułatwią trawienie i sprawią, że będzie zdrowsze. Warto też pomyśleć o odpowiedniej metodzie przyrządzenia.

Duszenie

Ten sposób przygotowywania mięsa jest jednym z najzdrowszych. Obrabia się je w niewysokiej temperaturze, dzięki czemu w mięsie nie wytwarzają się szkodliwe substancje (wcześniej nie trzeba go obsmażać!). Tak przyrządzone potrawy są też pełne smaku i aromatu. Do mięsa warto dodać warzywa, dzięki czemu stworzysz pełne, wartościowe i zdrowe danie jednogarnkowe.

Nie wiesz, jak przygotować czerwone mięso? Najlepiej podduś je z warzywami!
Nie wiesz, jak przygotować czerwone mięso? Najlepiej podduś je z warzywami!123RF/PICSEL

Pieczone bez tłuszczu

Jest zdrowsze niż smażone, bo nie dochodzi do utleniania tłuszczu i nie powstają toksyczne związki. Jeżeli będziesz przygotowywać danie w niskiej temperaturze, zyska twoje zdrowie.

Metoda sous-vide

Po francusku - w próżni (wym.: su-vid). To metoda przygotowywania mięsa, w której jest ono szczelnie zamknięte w torebce próżniowej. Umieszcza się ją w kąpieli parowej lub wodnej w temperaturze niższej od tradycyjnego gotowania. Proces trwa dłużej, około 6 godzin, ale nie powstają w nim toksyczne związki. W marketach można kupić mięso wstępnie przygotowane tą metodą. Wystarczy je włożyć do piekarnika na 20-30 minut.

Najważniejsze zalety

Mięso jest najlepszym źródłem pełnowartościowego białka. Ma również tę zaletę, że jest lepiej przyswajalne niż białko roślinne. Jest bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o zawartość żelaza. A żelazo hemowe (pochodzenia zwierzęcego) jest znacznie lepiej przyswajalne niż roślinne.

Zobacz także:

Najważniejsza jest świadomośćStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas