Jak przygotować czerwone mięso
Lekarze i dietetycy są pewni: powinniśmy jeść mniej mięsa, zwłaszcza czerwonego. Nie musisz całkowicie z niego rezygnować. Zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, dlatego trzeba je odpowiednio przyrządzić, aby było zdrowsze.
Czerwone mięso można całkowicie wykluczyć z diety, ale nie jest to konieczne, bo ma także zalety. Ważne, by nie jadać go zbyt często. Według najnowszej piramidy zdrowego żywienia mięso na stole powinno znaleźć się nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu, w ilości 200 g dziennie.
Do czerwonego mięsa zalicza się wieprzowinę, wołowinę, baraninę, dziczyznę, kaczkę i gęś. Warto wybierać produkty najwyższej jakości. Korzystnie jest zjeść niewiele dobrej jakości wołowiny niż tanią wieprzowinę. Przed przyrządzeniem należy z mięsa usunąć widoczny tłuszcz, a mielone mięso przygotować samemu.
Ważne są też przyprawy. Przed poddaniem mięsa obróbce, warto natrzeć je ziołami, kurkumą, pieprzem. Poprawią smak, ułatwią trawienie i sprawią, że będzie zdrowsze. Warto też pomyśleć o odpowiedniej metodzie przyrządzenia.
Duszenie
Ten sposób przygotowywania mięsa jest jednym z najzdrowszych. Obrabia się je w niewysokiej temperaturze, dzięki czemu w mięsie nie wytwarzają się szkodliwe substancje (wcześniej nie trzeba go obsmażać!). Tak przyrządzone potrawy są też pełne smaku i aromatu. Do mięsa warto dodać warzywa, dzięki czemu stworzysz pełne, wartościowe i zdrowe danie jednogarnkowe.
Pieczone bez tłuszczu
Jest zdrowsze niż smażone, bo nie dochodzi do utleniania tłuszczu i nie powstają toksyczne związki. Jeżeli będziesz przygotowywać danie w niskiej temperaturze, zyska twoje zdrowie.
Metoda sous-vide
Po francusku - w próżni (wym.: su-vid). To metoda przygotowywania mięsa, w której jest ono szczelnie zamknięte w torebce próżniowej. Umieszcza się ją w kąpieli parowej lub wodnej w temperaturze niższej od tradycyjnego gotowania. Proces trwa dłużej, około 6 godzin, ale nie powstają w nim toksyczne związki. W marketach można kupić mięso wstępnie przygotowane tą metodą. Wystarczy je włożyć do piekarnika na 20-30 minut.
Najważniejsze zalety
Mięso jest najlepszym źródłem pełnowartościowego białka. Ma również tę zaletę, że jest lepiej przyswajalne niż białko roślinne. Jest bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o zawartość żelaza. A żelazo hemowe (pochodzenia zwierzęcego) jest znacznie lepiej przyswajalne niż roślinne.
Zobacz także: