Jak rozpoznać cukrzycę?

Insulina to hormon produkowany w trzustce. Dzięki niemu nasz organizm wykorzystuje cukry i tłuszcze dostarczane z każdym posiłkiem i przerabiane na energię. Jeżeli te proporcje zostaną zaburzone, wówczas nieprawidłowe stężenie cukru we krwi może być początkiem cukrzycy... Co powinno nas zaniepokoić?

Szacuje się, że łącznie na świecie jest 415 milionów dorosłych osób z cukrzycą
Szacuje się, że łącznie na świecie jest 415 milionów dorosłych osób z cukrzycą123RF/PICSEL

Warto mierzyć obwód w talii

Talia osy? Tym razem nie o to chodzi, ale obwód w pasie jest istotny, jeżeli chcemy wykluczyć cukrzycę. Jeśli w ciągu minionych tygodni drastycznie przytyliśmy w obwodach, warto postawić sobie pytanie: Czy to nie cukrzyca?

Zdaniem naukowców tzw. otyłość brzuszna (nasza figura przypomina jabłko) może prowadzić do licznych chorób przewlekłych w tym cukrzycy, nowotworów lub chorób układu krążenia.

Jaki wymiar powinien budzić nasz niepokój?

Sygnałem ostrzegawczym dla kobiet jest obwód przekraczający 80 centymetrów. Natomiast mężczyźni powinni być czujni, kiedy ich obwód talii przekracza 94 centymetry.

Około 90 proc. wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową
Około 90 proc. wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową123RF/PICSEL

Powikłania 

Długotrwale nie leczona  cukrzyca może doprowadzić do powstania tzw.  stopy cukrzycowej. To patologiczna zmiana, która systematycznie uszkadza nerwy i więzadła oraz negatywnie wpływa na krążenie. Temu zjawisku towarzyszy szereg przypadłości skórnych tj. rogowacenie naskórka, liczne infekcje, uszkodzenia tkanek głębokich, owrzodzenia czy modzele.

Zobacz także:

Wegańskie leczo z boczniakami (Ipla/Polsat)
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas