Jak skutecznie dezynfekować maski ochronne wielorazowe?

Wobec konieczności przestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej wynikającego z epidemii Covid-19, sporo osób zaopatrzyło się w wielorazowe maseczki ochronne. Ich używanie pozwala zaoszczędzić pieniądze, wymaga jednak szczególnych środków ostrożności. Maseczki wielorazowe po każdym użyciu powinny zostać zdezynfekowane. Sprawdź, jak zrobić to skutecznie, by zapobiec zakażeniu koronawirusem.

Pranie maseczek

Zalecanym sposobem dezynfekcji maseczek jest pranie ich po każdym użyciu. Materiałowe akcesoria można zalać wrzątkiem i odstawić na 30 minut. Po tym czasie do wody dodaje się delikatny środek piorący i pierze się ręcznie dezynfekowaną maseczkę. Wyprane akcesorium suszy się rozwieszone i dla dodatkowej ochrony prasuje żelazkiem. Nie zaleca się dezynfekowania maseczek wybielaczami z chlorem. Tego typu środki mogą zniszczyć materiał i zmniejszyć skuteczność ochrony.

Wielorazowe maseczki można prać również w pralce. Stosuje się w tym celu delikatny środek do prania i ustawia się temperaturę na 60°C. Warto uzbierać więcej maseczek w szczelnie zamkniętym foliowym worku, by nie prać pojedynczych akcesoriów. Środków ochronnych nie powinno się prać ani składować z innymi ubraniami. Mogłoby dojść do przeniesienia patogenów, co zwiększa szansę zarażenia się wirusem.

Wyprane maseczki wielorazowe należy poddać dodatkowej dezynfekcji. Można spryskać je środkiem z 70% zawartości alkoholu i wysuszyć. Innym sposobem jest moczenie maseczek we wrzątku przez 15 minut i dokładne ich wysuszenie. Akcesoria można też umieścić w strumieniu pary na 60 sekund.

Do dezynfekcji masek FFP przeznaczone są specjalne preparaty. Maski antysmogowe wystarczy umyć zgodnie z zaleceniami producenta.

Dezynfekcja środkiem w sprayu

Zamiast prania maseczki wielorazowe można zdezynfekować środkami dezynfekującymi w sprayu o minimum 70% zawartości alkoholu. Wystarczy dokładnie spryskać akcesoria i poczekać do ich wyschnięcia. Choć opisany zabieg jest prosty i szybki, zaleca się stosować go tylko doraźnie. Zdezynfekowana maseczka powinna być wolna od drobnoustrojów, ale na jej powierzchni może utrzymywać się nieprzyjemny zapach alkoholu.

Dezynfekowanie masek w piekarniku

Do dezynfekcji maseczek ochronnych wielorazowych nadaje się również piekarnik. Po rozgrzaniu go do temperatury 70°C umieszcza się w nim zamknięte naczynie żaroodporne z maseczką wewnątrz. Czas dezynfekcji w piekarniku wynosi 30 minut. Można dezynfekować tak maseczki wielorazowe z zaworkami lub bez nich. Wysoka temperatura zniszczy patogeny. Maski nie należy kłaść na kratkę ani blachę - mogłoby dojść do jej uszkodzenia.

Skutecznymi sposobami dezynfekcji maseczek ochronnych wielorazowych są pranie ich w odpowiedniej temperaturze, spryskiwanie środkami na bazie alkoholu albo poddawanie działaniu wysokiej temperatury w piekarniku. Po wspomnianych zabiegach akcesoria nadal będą spełniać swoją rolę i pozostaną bezpieczne do stosowania. Należy pamiętać, by po użyciu ostrożnie ściągać maseczkę, nie dotykając jej zewnętrznej strony. Akcesorium trzeba przechowywać w woreczku foliowym, nieotwieranym do czasu dezynfekcji.

materiały promocyjne partnera
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | pielęgnacja | maseczki | COVID-19