Jak sobie radzić z bólem kolan?
Niepokoi cię chrupanie lub strzykanie w stawie? To zwykle pierwszy sygnał choroby zwyrodnieniowej. Oto kilka rad, jak spowolnić jej rozwój.
Dziwne odgłosy przy zginaniu kolana to wyraźny znak, że najwyższy czas na zadbanie o ten ważny staw.
Ochrona na co dzień
Noś buty z dobrą podeszwą. Powinna być miękka, elastyczna. Obuwie sportowe najlepsze jest z podeszwą amortyzującą uderzenia. Jeśli nie masz takiej, narażasz kolana na mikrourazy, a one z czasem mogą stać się źródłem narastającego bólu.
Wybieraj płaski obcas. Nie powinien być wyższy niż 4,5 cm. Jeśli jesteś przyzwyczajona do chodzenia w butach na wysokim obcasie, nie przestawiaj się od razu na obuwie płaskie. Lepiej jest zmniejszać wysokość obcasów stopniowo.
Spaceruj z kijkami. Poświęć na to co najmniej 45 minut 3-4 razy w tygodniu. Spacerując z kijkami, chodź po miękkim podłożu, ubitych ścieżkach, np. leśnych.
Gimnastykuj się podczas oglądania telewizji. Chodzi o to, aby nie pozostawać zbyt długo w bezruchu, bo on szkodzi kolanom. Dlatego jeśli siedzisz dłużej niż 30 minut, rób prostą gimnastykę, np. - na zmianę prostuj i zginaj nogi w kolanie. Natomiast kiedy, unoś w górę raz jedno, raz drugie kolano.
Unikaj stresu. Wywołuje on niekorzystne zmiany w mazi stawowej, która smaruje chrząstkę w kolanie, zapewniając jej sprawny ruch.
Pij tran. Codziennie picie łyżeczki tranu może spowolnić rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów i opóźnić degenerację chrząstki stawowej.
Codziennie zjedz 1-2 łyżki siemienia lnianego i 3-4 orzechy włoskie. Są cennym źródłem kwasów omega-3, które poprawiają ruchomość stawów i łagodzą procesy zapalne.
Codziennie zjedz jedno jajko. Jest źródłem pełnowartościowego białka, które buduje chrząstkę stawową i sprzyja jej regeneracji.
W czasie prac domowych
Unikaj mocnego zginania kolan. Kiedy musisz coś podnieść z podłogi albo ją umyć, np. podczas sprzątania nie kucaj i nie siadaj na piętach. W pozycji tej dochodzi do dużego ucisku na staw kolanowy i do znacznych przeciążeń. Bezpieczniej jest, gdy przyklękniesz na jedno lub na oba kolana.
Nie noś ciężkich zakupów. To obciążenie szkodzące nie tylko kręgosłupowi ale i kolanom. Na zakupy zabieraj więc torbę na kółkach albo plecak. Zamiast trzymać zakupy cały czas w ręku, odstaw je kiedy tylko masz taką możliwość, np. w autobusie czy gdy zatrzymujesz się, żeby z kimś porozmawiać.
Podpieraj się na rękach. Siadając, najpierw oprzyj ręce o poręcz czy podłokietniki krzesła lub fotela i dopiero usiądź. Wstając z krzesła czy fotela, również pomagaj sobie rękami, by odciążyć kolana.
Śpij z małą poduszką. Jeśli śpisz na wznak, podłóż pod kolana poduszkę, wałek lub zwinięty koc. Dzięki temu kolana nie będą wyprostowane a to dla nich dużo korzystniejsza pozycja na czas odpoczynku. Podobnie postępuj gdy siadasz na kanapie i kładziesz na niej nogi. Mała poduszka niech zawsze będzie wtedy w pogotowiu.
Nie wyziębiaj kolan. Gdy zrobi się chłodniej, zakładaj na kolana ochronne elastyczne opaski, żeby w czasie spaceru nie zmarzły. Natomiast podczas wieczornego prysznica czy kąpieli masuj je przez 2-3 minuty ciepłym prysznicem. Zmieniaj natężenie strumienia wody.
Jedz galaretki
Wybieraj te, które zawierają zwierzęcą żelatynę. Mogą być robione na bazie wywaru warzywnego czy drobiowego (np. z golonki z indyka i kurzych łapek) albo na słodko - owoców lub soku owocowego. Możesz też rozpuścić 10 g żelatyny w szklance wody, wymieszać i zostawić na noc, a rano wypić na czczo, np. dodając odrobinę miodu, soku z cytryny.
Masaże i okłady
Na zwyrodnieniowy ból kolan pomogą rozgrzewające masaże i okłady. Robiąc je wykorzystaj imbir, groch lub białą gorczycę.
Woreczek z grochem. Bawełniany woreczek wypełnij grochem. Podgrzej w piekarniku nagrzanym do 100ºC. Następnie przez ok. 5 minut masuj bolące kolano okrężnymi ruchami, lekko przyciskając woreczek. Masaż powtarzaj kilka razy dziennie.
Oliwka z imbirem. Kawałek korzenia imbiru 2-3 cm zetrzyj na tarce. Wyciśnij z miąższu sok przez gazę lub małe sitko. Powinnaś uzyskać 3 łyżeczki soku. Następnie podgrzej 3 łyżki oliwy z oliwek, np. nad parą z czajnika lub z garnka. Do ciepłej oliwy dodaj sok z imbiru. Dokładnie wymieszaj. Nałóż imbirową oliwkę na dłonie i wcieraj ją w kolano okrężnymi ruchami, delikatnie masując staw. Masaż powinien trwać ok. 5 minut. Rób go 2 razy dziennie.
Opaska z białej gorczycy. Dwa kawałki materiału o wymiarach 10x15 zszyj z trzech stron i wsyp półtorej szklanki białej gorczycy. Zaszyj i przyłóż do kolana owijając je bandażem elastycznym. Kiedy ból jest tak duży, że utrudnia Ci chodzenie, noś ją przez cały dzień i noc.