Jak stosować rozmaryn?
Dawniej przypisywano tej roślinie prawdziwie magiczne noce. Umieszczany pod łóżkiem lub poduszką miał przynosić ochronę przed złymi mocami i dobry sen. Noszony w w woreczku przy ciele miał zapewniać dobry humor i szczęście w miłości. Dzisiaj rozmaryn nadal otoczony jest pewna aurą tajemniczości. Do czego warto go wykorzystać?
Ta aromatyczna przyprawa doskonale sprawdzi się w przypadku mięs, ryb, sosów, doskonale pasuje też do ziemniaków i ryżu. Można stosować rozmaryn świeży lub suszony.
Rozmaryn nie tylko poprawi smak i zapach potraw, ale też ułatwi trawienie.
To doskonały dodatek do napojów zarówno tych na gorąco (można przygotować napar z rozmarynu lub dodać go do herbaty) jak i do koktajli.
Stosowany w aromaterapii poprawia nastrój i zdolności kognitywne.
Olejek rozmarynowy ma też właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Pomaga zapewnić zdrowy sen. Świetnie sprawdza się jako dodatek do olejku do masażu (jak w przypadku większości olejków eterycznych nie należy nakładać go na skórę w stanie nierozcieńczonym).
Zrezygnuj ze stosowania rozmarynu jeśli zażywasz leki rozrzedzające krew, diuretyki, lit, lub Inhibitory ACE.
Choć rozmaryn jest od wieków stosowany w medycynie naturalnej i przypisywano mu magiczne właściwości (np. odpędzania złych mocy), nie ma wielu badań dotyczących jego właściwości leczniczych, a te które ogłoszono nie są zbyt obszerne. W 2017 opublikowano wyniki niewielkich badań sugerujących, że rozmaryn może być przydatny w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Także twierdzenia, że rozmaryn może chronić trzustkę lub wątrobę nie mają wystarczającego potwierdzenia.