Jaskra: cichy zabójca

Najpierw wyniszcza włókna nerwowe, potem atakuje nerw wzrokowy. Jaskra nie dzieli swoich ofiar ze względu na wiek i płeć. Zapaść na tę chorobę może każdy. Jednak nie każdy jest w stanie w porę rozpoznać jej objawy. Bóle głowy, marznące stopy i dłonie powinny być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego.

Jaskra jest chorobą dziedziczną
Jaskra jest chorobą dziedzicznąPicsel123RF/PICSEL

To podstępna choroba, a stawka za jej zlekceważenie wysoka - utrata wzroku. Można ją wcześnie wykryć i uniknąć tragicznego scenariusza.Co to jest jaskra?To przewlekła choroba oczu, nazywana czasami "cichym złodziejem wzroku", rozwija się podstępnie i w krajach rozwiniętych jest drugą najczęstszą (po zaćmie) przyczyną utraty wzroku. Powstaje w taki sposób, że wytwarzana w oku i niezbędna do jego funkcjonowania ciecz wodnista opuszcza gałkę oczną i przenika do krwiobiegu w miejscu nazywanym kątem przesączania. Jeśli odpływ jest blokowany, wzrasta ciśnienie wewnątrz gałkowe i dochodzi do ucisku na nerw wzrokowy. Ucisk doprowadza do niszczenia włókien nerwowych i zaniku nerwu wzrokowego.W większości przypadków ucisk ten wzrasta powoli, nie dając żadnych objawów, tylko w około 10 proc. może mieć gwałtowny przebieg i objawiać się bólem głowy, nudnościami, wymiotami i pogorszeniem widzenia.

- Gdy pacjent zaczyna zauważać, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego, często choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. W Polsce, aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywana jest zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu - mówi prof. Bożena Romanowska-Dixon, Kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Jaskra to grupa chorób charakteryzująca się wspólnymi cechami, np.: zanikiem nerwu wzrokowegoPicsel123RF/PICSEL
W Polsce, aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywana jest zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu

Kto jest narażony na jaskrę?

- Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek - mówi prof. Jacek Szaflik, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.Są jednak osoby szczególnie narażone na zachorowanie na jaskrę: z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (prawidłowe to 16 mm/Hg - 21 mm/H, krótkowzrocznością, z nadciśnieniem tętniczym, z zaburzeniami krążenia krwi, np. bardzo niskim ciśnieniem tętniczym, co objawia się m.in. marznięciem dłoni i stóp czy bólami głowy, w rodzinie których stwierdzono jaskrę, z cukrzycą.

Które okulary przeciwsłoneczne chronią oko?W Polsce problem jaskry może dotyczyć 800 tysięcy osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana (są to głównie kobiety). Tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok - dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka jaskry - nawet co 6 miesięcy - apeluje Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Na jaskrę narażony jest każdy bez względu na wiekPicsel123RF/PICSEL

Jak bada się wzrok pod kątem jaskry? Najczęściej kojarzy się diagnozę lub zagrożenie jaskrą z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i jego zmierzenie jest konieczne w diagnostyce chorób narządu wzroku. Jednak nawet połowa pacjentów z jaskrą ciśnienie wewnątrzgałkowe ma prawidłowe. Dlatego pomiar tego parametru nie wystarcza, konieczne jest też, by okulista zbadał także dno oka i grubość rogówki.Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)Zobacz także: