Reklama

Reklama

Jedz glony, będziesz zdrowa jak ryba

Może nie są jeszcze do kupienia w każdym warzywniaku, ale warto ich poszukać. Samo zdrowie!

Japończycy wiedzą, co robią, zajadając się wodorostami. Dzięki swej diecie słyną z końskiego zdrowia i długowieczności. W Europie ta morska zielenina dopiero zaczyna zdobywać uznanie.

Warto się do niej przekonać. Niektóre gatunki glonów (hijiki, arame i wakame) zawierają ponad 10 razy więcej wapnia niż mleko i więcej żelaza niż wołowina (sałata morska, hijiki i kelp). Wodorosty uzupełniają braki jodu, magnezu, potasu i fosforu oraz witamin A, B, C, D, E i K.

Stosuje się je też w dietach odchudzających - działają odtruwająco. Obniżają one także poziom cholesterolu we krwi. Glony są też dobrym źródłem fluoru, który wzmacnia zęby i kości.

Reklama

Zainteresuj się wodorostami

Może ci się zdarzać jeść prasowane krasnorosty... To ta zielonoczarna "skórka" na sushi. Robi się ją z suszonych płatów nori, które pod wpływem ciepłego i wilgotnego ryżu stają się miękkie i elastyczne. Są do kupienia w niemal każdym supermarkecie. Mniej popularne wodorosty kombu i kelp, słyną z tego, że korzystnie wpływają na nerki i regulują gospodarkę hormonalną.

Zawierają też składniki o działaniu przeciwnowotworowym. Kombu także można kupić w postaci suszonej. Kruszy się je i używa jako przyprawy lub gotuje do miękkości i dodaje do sałatek, zup i warzyw.

Z kolei wakame to odmiana brunatnic, które działają odtruwająco i moczopędnie, a dzięki wapniowi wzmacniają kości. Można je kupić suszone lub w zalewie. Są nieodłącznym składnikiem japońskiej zupy miso, ale serwuje się je również jako sałatkę, np. z kiełkami słonecznika, ziarnami sezamu i czosnkiem.

Glony hijiki znane są z tego, że obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, działają moczopędnie, przeciwzakrzepowo i wspomagają usuwanie z organizmu toksyn. Podaje się je w postaci zupy, sałatki lub dodaje do dań z ryb. Do kupienia w formie suszonej.

Dla młodszego wyglądu

Korzyści dla zdrowia, jakie przynosi regularne jedzenie glonów, to nie wszystko. Pełne witamin i minerałów wodorosty wpływają też na urodę. Włosy się wzmacniają i nabierają blasku, cera się wygładza i odzyskuje jednolity koloryt, zmarszczki znikają... A miłośniczki naturalnych kosmetyków mogą się cieszyć dobroczynnym działaniem preparatów z glonami. Sproszkowane wodorosty - popularna spirulina - to świetna baza do maseczek własnej roboty.

AGNIESZKA PACUŁA

Twoje Imperium

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy