Kalendarz zdrowia

Regularne badania to najlepszy i najtańszy sposób, by uniknąć chorób.

Profilaktyka jest znacznie tańsza niż leczenie, pamiętaj!
 © Panthermedia

Każdy wiek ma swoje prawa. Nasz organizm osiąga dojrzałość ok. 20 roku życia. Wtedy jesteśmy w pełni sił i zdrowia. Kolejne dekady przynoszą zmiany. 30-latka prowadzi inny tryb życia, niż jej pięćdziesięciokilkuletnia mama czy dwudziestoletnia kuzynka. Wraz z upływem czasu w naszym organizmie zachodzą subtelne zmiany. I nic w tym złego.

Jednak warto trzymać rękę na pulsie, by zapobiec kłopotom. Jak to zrobić? Najlepiej systematycznie się badając. Zobacz jakie badania należy zrobić w twoim wieku.

Od nastu do trzydziestu lat

• Zaczynasz żyć na własny rachunek. Uczysz się, pracujesz i spotykasz ze znajomymi. Nie jeden raz zarywasz noc. Jesteś w pełni sił i nawet niezdrowe zachowania uchodzą ci płazem. Jednak bądź rozważna.

• Co ci grozi? Badania dowodzą, że aż 66 proc. chorób przenoszonych drogą płciową występuje przed 25 r. ż. Należą do nich choroby weneryczne (np. rzeżączka), infekcje bakteryjne (np. chlamydioza), czy wreszcie zakażenie wirusami: HIV, brodawczaka ludzkiego (HPV), opryszczki oraz wirusem wywołującym żółtaczkę typu B. Dlatego nie zaniedbuj badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

• Jeśli palisz papierosy, raz do roku zrób zdjęcie RTG klatki piersiowej.Pamiętaj, że palenie sprzyja rozwojowi chorób serca i nowotworów.

• Jeśli rozpoczęłaś współżycie seksualne, wybierz się do ginekologa. Prócz badania kontrolnego (lekarz za pomocą wziernika obejrzy szyjkę macicy, a potem narządy rodne), powinnaś zrobić cytologię. Taką wizytę powinnaś powtarzać co rok. Chyba, że stosujesz antykoncepcję hormonalną, wtedy raz na kwartał. Jeśli bierzesz pigułki, raz na pół roku badaj ciśnienie tętnicze krwi, a raz do roku zbadaj poziom cukru i cholesterolu we krwi. Warto też wykonać próby wątrobowe. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy środki antykoncepcyjne nie rujnują ci zdrowia.

• W czasie wizyty ginekologicznej poproś, by lekarz lub pielęgniarka nauczyli cię samobadania piersi. Powtarzaj je raz w miesiącu między 6. a 9. dniem cyklu. Gdy skończysz 25 lat, zrób pierwsze USG piersi oraz USG przezpochwowe, a później wykonuj je raz na dwa lata (chyba, że twój ginekolog zaleci inaczej).

Po trzydziestce

• Pracujesz, dbasz o dom, a do codziennych obowiązków doszła jeszcze troska o dzieci. Pragnąc pogodzić to wszystko, bywasz zestresowana i zmęczona. Zarwana noc odbija się na twarzy. Teraz potrzebujesz więcej czasu na regenerację.

• Co ci grozi? Zazwyczaj przestajesz uprawiać sport i odpoczywasz przed telewizorem, co szybko procentuje nadwagą, spadkiem kondycji i rozwojem nadciśnienia. Dźwigasz wózki, dzieci i siatki, zarabiając w ten sposób na urazy stawów oraz nietrzymanie moczu. Jeśli zauważysz, że popuszczasz podczas wysiłku lub kaszlu - natychmiast wybierz się do urologa.

• Gdy skończysz 40 lat, raz do roku poddaj się oględzinom znamion u dermatologa. W tym wieku wzrasta zagrożenie nowotworami skóry.

• U kobiet po 45. r. ż. wzrasta też ryzyko cukrzycy. Raz na 3 lata wykonaj badanie w tym kierunku. Jeżeli cierpisz na nadwagę a w twojej rodzinie są przypadki cukrzycy, badaj się częściej i zacznij już od 40 roku życia.

• Jeśli zauważyłaś u siebie pajączki lub puchnięcie nóg, wybierz się na USG dopplerowskie. Oceni ono stan twoich żył i układu krążenia.

Gdy minie pięćdziesiąt lat

• Twoje życie jest ustabilizowane, odchowałaś dzieci i masz więcej czasu dla siebie.

• Co ci grozi? Wkraczasz w okres menopauzy, z którym wiąże się spadek poziomu chroniących cię do tej pory estrogenów. Z tego też powodu zagrożone jest twoje serce i kości.

• Statystyki medyczne pokazują, że u kobiet po pięćdziesiątce wzrasta gwałtownie poziom cholesterolu. Dlatego badaj jego stężenie raz w roku.

• Mogą pojawić się choroby przyzębia (cierpi na nie aż 75 proc. w tym okresie życia). Rozwija się dalekowzroczność. Wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia jaskry. Możesz też zauważyć, że pogorszył ci się słuch.

• 90 proc. przypadków zachorowań na raka jelita grubego i odbytnicy odnotowuje się u osób po 50. r. ż. Raz na rok powinnaś poddać się badaniu per rectum (przez odbyt). A raz na 10 lat kolonoskopii, czyli wziernikowaniu odbytnicy i jelita grubego.

• Jeżeli masz protezę, odwiedzaj dentystę raz na rok.

Świat i Ludzie 31/2011

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas