Kiedy kaszel jest groźny?
Kojarzymy go zwykle z przeziębieniem. I słusznie, bo infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych to jego najczęstsza przyczyna. Ale nie zawsze kaszel zwiastuje przeziębienie.
Jakie ma objawy?
Trwający do 3 tygodni. Zwykle spowodowany jest przez infekcję wirusową, zapalenie oskrzeli, krtani, tchawicy lub alergię. Niekiedy po infekcji przeciąga się: do chwili odnowienia się nabłonka dróg oddechowych. Uwaga! Coraz więcej notuje się ostatnio przypadków krztuśca (kokluszu) - ostrej choroby zakaźnej, której objawem jest między innymi bardzo męczący kaszel. W takim wypadku kaszel utrzymuje się do 6 tygodni, niezależnie od prawidłowego leczenia choroby.
Suchy, przewlekły, niezbyt nasilony. Bywa wynikiem podrażnienia dróg oddechowych. Np. przez substancję chemiczną, dym papierosowy, suche powietrze w przegrzanym pomieszczeniu, klimatyzację.
Nocny, suchy, bez odkrztuszania. Może towarzyszyć astmie, ale też wskazywać na niewydolność serca, powodującą zastój krwi w obrębie płuc, zwłaszcza jeśli chory odkrztusza pienistą wydzielinę. Ulgę przynosi przybranie pozycji półsiedzącej. To stan zagrożenia życia wymagający pilnej interwencji medycznej.
Suchy, ze zgagą i pieczeniem za mostkiem. Skutek refluksu żołądkowo-przełykowego, podrażnienia przez cofające się treści pokarmowe.
Suchy, przewlekły u osób z nadciśnieniem tętniczym. Może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków. Dotyczy to inhibitorów konwertazy angiotensyny. Sprawdź, czy twoje tabletki mogą dawać takie objawy. Jeśli tak, poproś lekarza o zmianę leku.
Poranny, "mokry". Charakterystyczny dla przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Odkrztuszanie zielonej lub żółtej plwociny występuje też przy zakażeniu zatok przynosowych, chorobach płuc i oskrzeli, a przezroczystej - przy astmie.
Przewlekły, który zmienił charakter. Towarzyszące mu odkrztuszanie krwawej plwociny, duszności, zmęczenie, utrata masy ciała i ból w klatce piersiowej mogą wskazywać na raka płuca. Krwista plwocina może pojawiać się też przy gruźlicy, a także zapaleniu oskrzeli.
Rozpoznanie
Lekarz pierwszego kontaktu, do którego się zwrócisz, osłucha cię i wypyta o wszystkie szczegóły. Prawdopodobnie zleci RTG klatki piersiowej i podstawowe badania krwi. Diagnozę ułatwi gazometria, podczas której bada się we krwi poziom tlenu i dwutlenku węgla, oraz spirometria - mierząca pojemność płuc. Na podstawie tych wyników dostaniesz skierowanie do laryngologa, pulmonologa, alergologa, kardiologa lub gastrologa.
Wezwij pomoc
Z groźną dla życia sytuacją mamy do czynienia, gdy kaszlowi towarzyszą:
- duszności i zasinienie warg, twarzy, palców rąk - może oznaczać obrzęk płuc;
- duszności i świszczący oddech - silny atak astmy;
- odkrztuszanie krwistej plwociny, utrata przytomności;
- zakrztuszenie się pokarmem lub ciałem obcym, które nie daje się usunąć. Dzwoń po pogotowie!
Zobacz także: